Третина суші Землі стане непридатною для життя: хто втратить свій дім
Третина суші Землі стане непридатною для життя: хто втратить свій дім

Третина суші Землі стане непридатною для життя: хто втратить свій дім

Дослідники вважають, що кількість регіонів, де люди не зможуть виживати через спеку, потроїться вже в цьому столітті.

Учені роками попереджають про кліматичну кризу, що нависла над планетою: у результаті світ уже зіткнувся з неймовірними хвилями спеки та посухи, але дослідники вважають, що може стати гірше. Якщо людству вдасться досягти кліматичної мети, встановленої Паризькою угодою, то до кінця цього століття люди житимуть у світі, який у середньому на 2 градуси за Цельсієм спекотніший, як порівняти з доіндустріальним. Це, на жаль, призведе до скорочення місць на планеті, де люди змогли б вижити, пише Science Alert.

Спостереження показують, що середня світова температура вже зросла до 1,5°C порівняно з доіндустріальним рівнем — цієї похмурої віхи людство досягло лише торік. Тепер учені вважають, що підвищення середньої температури на 0,5°C потроїть площу суходолу, яка стане занадто спекотною, щоб люди могли вижити тут. Для порівняння, ця територія порівнянна з площею США.

У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Результати вказують на те, що для людей, старших за 60 років, чиї тіла ще більш вразливі до екстремальної спеки, ця небезпечна зона буде охоплювати близько 35% суходолу, що значно більше, як порівняти з нинішнім показником у 21%.

За словами співавтора дослідження, кліматолога Тома Метьюза з Королівського коледжу в Лондоні, результати нового дослідження є надзвичайно важливими та показують те, до чого нам слід підготуватися, адже ці прогнози лежать у м'якшому сценарії глобального потепління.

При потеплінні приблизно на 4°C вище доіндустріального рівня некомпенсована спека для дорослих торкнеться близько 40% площі суші. Результати також вказують на те, що лише високі широти та більш прохолодні регіони середніх широт залишаться недоторканими.

Навіть на піку здорового стану наші тіла здатні впоратися лише з певною кількістю проблем, але це досить проблематично. Однак є "некомпенсована" спека, коли у ваш організм надходить більше тепла, ніж його механізми стабілізації внутрішньої температури можуть справлятися. Це проблема, з якою стикаються люди в доволі екстремальних умовах, часто посилювана засобами індивідуального захисту: наприклад, пожежники й спортсмени. Але вона стає все більш поширеною і в періоди сильної спеки, особливо в районі екватора.

Автори дослідження зазначають, що жителі деяких регіонів Землі вже могли відчути на собі зміни клімату. Останніми роками такі регіони як Перська/Аравійська затока, Індо-Гангська рівнина та навіть ізольовані гарячі точки на півдні США, в Мексиці та Австралії, зіткнулися з екстремальними хвилями спеки. Усі ці неймовірні температури є небезпечними навіть для молодих і здорових людей.

Також існує нестерпна спека, яка, по суті, може вас убити. Під час дослідження вчені визначили цю межу як внутрішню температуру тіла на рівні 42°C протягом шести годин або менше. Результати вказують на те, що в разі потепління планети в середньому на 2°C вище за доіндустріальний рівень нестерпні пороги виживання в певних регіонах будуть порушені для людей, старших за 60 років.

Утім, якщо людство так і не зможе знизити кількість викидів парникових газів, а середня температура Землі підніметься на 4-5°C, у деяких регіонах спека досягне небезпечного рівня для людей будь-якого віку.

Дорослі, старші за 60 років, можуть відчувати нестерпну спеку на 60% поверхні Землі, а спека, яка не виживає, стає ризиком для людей будь-якого віку в тропіках, де наразі мешкає понад 40% усього населення Землі.

Раніше Фокус писав про те, що геоінженерія може бути останнім шансом на порятунок Землі від кліматичної кризи.

Теги за темою
дослідження вчені Земля
Джерело матеріала
loader
loader