На Вінниччині знайшли унікальний артефакт часів Римської імперії
На Вінниччині знайшли унікальний артефакт часів Римської імперії

На Вінниччині знайшли унікальний артефакт часів Римської імперії

У Жмеринському районі Вінницької області археологи натрапили на рідкісну бронзову пряжку, що відноситься до ІІ-ІІІ століть нашої ери. Цей артефакт пов'язаний із вельбарською культурою, повідомили в обласному краєзнавчому музеї.

- Цей предмет – масивна прямокутна пряжка розміром 123 х 73 мм (рамка зі щитком) із подвійним язичком Н-подібної форми. Рамка, язичок та щиток пряжки виготовлені з бронзи, вісь – залізна. Щиток орнаментований поряд трикутних штампів, - йдеться у повідомленні.

Як зазначили у музеї, подібні аксесуари були притаманні військовому костюму варварських племен центральної Європи у 2 – 3 ст. н.е. Пряжки могли бути виготовлені як із бронзи, так і заліза. Загалом відомо близько 250 екземплярів таких предметів, із них лише 13% виготовлено з використанням бронзи.

- Вельбарську культуру названо за місцем розташування могильника в Мальборку-Вельбарку (нім. Willenberg) біля гирла нар. Висла. Існувала протягом раннеримського, пізньоримського часу та початку гуннського часу. Сформувалася у Польському Помор'ї на основі культури прибульців зі Скандинавії та місцевого населення, – зазначено у повідомленні.

За даними фахівців, на території України раніше було відомо про п'ять знахідок масивних пряжок із подвійним язичком, з яких одна, знайдена на Львівщині – залізна, решта – бронзові. Три бронзові пряжки було виявлено на північно-причорноморському узбережжі. Їхні історики пов'язують із проникненням у понтійську зону носіїв вельбарської культури, яка у другій половині 2 ст. н.е. поширилася на широку територію, досягнувши Волині.

  • 19 січня на узбережжі обмілілого Дніпра в Запоріжжі археолог Олександр Шкаліков знайшов уламок керамічного посуду, якому може бути понад п'ять тисяч років.
  • 19 лютого на ділянці старовинного монастиря у Дніпрі під час розкопок було виявлено унікальну медаль зі срібла, виготовлену кілька століть тому.
Теги за темою
Історія
Джерело матеріала
loader