Америка Трампа — тепер союзник Путіна — Politico
Америка Трампа — тепер союзник Путіна — Politico

Америка Трампа — тепер союзник Путіна — Politico

Америка Трампа — тепер союзник Путіна — Politico

У Брюсселі починають усвідомлювати нову реальність: США просто не на нашому боці.

Війна змушує людей ставати на чийсь бік. І Дональд Трамп, як здається багатьом в Європі, став на бік Владіміра Путіна. Сім днів президентського втручання в російсько-українську війну зробили реальністю кошмари українців і багатьох їхніх союзників, підірвавши трансатлантичні відносини, які лежали в основі європейської безпеки з 1945 року.

Європейські політики починають розуміти, наскільки глибоко змінився їхній світ: тепер вони мають справу з Америкою, яка в кращому випадку скептично, а в гіршому — вороже налаштована до старого світу, який вони представляють, зазначають кореспонденти POLITICO.

Якщо і були якісь сумніви щодо того, наскільки Трамп готовий нажити собі ворогів у Європі, то ввечері 18 лютого він поклав край цим сумнівам, звинувативши Україну у вторгненні Росії. Таке відверте ігнорування факту неспровокованого вторгнення Путіна три роки тому шокувало навіть найвідданіших друзів Америки в регіоні.

"Зараз ми маємо союз між російським президентом, який хоче зруйнувати Європу, і американським президентом, який також хоче зруйнувати Європу. Трансатлантичному альянсу прийшов кінець", — зауважив європейський дипломат, який відмовився назвати своє ім'я.

Після майже трьох років твердої підтримки опору України під час президентства Джо Байдена новий президент в Білому домі повторює путінські наративи. 

"Ця війна набагато важливіша для Європи, ніж для нас. У нас є великий, прекрасний океан, який нас розділяє", — написав Трамп у соціальній  мережі Truth Social.

Ці почуття руйнівні для європейців, але цілком узгоджуються з ворожістю, яку Трамп демонструє по відношенню до континенту з моменту повернення на пост президента.

У перший місяць свого перебування на посаді Трамп і його команда оголосили про запровадження тарифів, неодноразово критикували ЄС як інституцію, продали Україну ще до початку мирних переговорів, поставили під сумнів історичні американські зобов'язання щодо європейської безпеки й вітали повернення Путіна в міжнародне співтовариство.

"У внутрішніх дискусіях у Брюсселі деякі дипломати прямо говорять про те, що колись було немислимим: що керівництво США знаходить спільну мову з Росією у прагненні зруйнувати ЄС", — пишуть кореспонденти.

Під час першого раунду переговорів між американською та російською делегаціями в Саудівській Аравії сторони домовилися усунути "подразники" в їхніх відносинах, до яких належать санкції, накладені на Москву у відповідь на незаконну війну.

Вони говорили про можливості для майбутньої співпраці в галузі енергетики та інвестицій — навіть у той час, коли ЄС узгодив новий раунд санкцій проти Росії.

Крім того, проєвропейські політичні партії в Європарламенті виступили зі спільною заявою, в якій визнали масштаб кризи, з якою вони зіткнулися.

"Європа більше не може повністю покладатися на Сполучені Штати в захисті наших спільних цінностей та інтересів. Європейські країни мають терміново вжити заходів для забезпечення власної оборони, збільшивши видатки на військові потреби та посиливши підтримку України. Безпека України — це безпека Європи. У Європейського союзу та його держав-членів немає іншого вибору, окрім як вжити негайних заходів разом із НАТО та близькими за духом союзниками, які не входять до ЄС, щоб інвестувати в ефективнішу та інтегрованішу європейську архітектуру безпеки й оборони", — заявили лідери правоцентристської Європейської народної партії, соціалістів і демократів, ліберальної партії "Відновлення Європи" і "зелених".

Водночас не всі готові прийняти змінену реальність. В інших країнах, особливо серед партій, чия політика ближча до політики Трампа, таких як партія, що належить прем'єр-міністру Італії Джорджі Мелоні, спостерігалася незгода.

"Ми не були повністю задоволені формулюванням оцінки Сполучених Штатів у тексті. Зараз настав час для спокійного, виваженого діалогу та зосередження на прагматичних рішеннях", — пояснив представник групи європейських консерваторів і реформістів, до якої входить партія Мелоні "Брати Італії".

У Великій Британії колишній прем'єр-міністр Борис Джонсон, який регулярно спілкується з Трампом, наполягає на тому, що Європа "занадто гостро реагує на його заяви".

Високопоставлений польський чиновник також стверджував, що Трамп не хоче виходити з НАТО або розділяти Європу натомість "він хоче, щоб Європа взяла на себе більше відповідальності за свою безпеку, щоб зміцнити НАТО".

"На знак того, наскільки сильно зіпсувалися відносини США з ЄС, голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн не знайшла часу навіть на телефонну розмову з Трампом у перший місяць його перебування на посаді. Вона зустрілася з віцепрезидентом Джей Ді Венсом у Парижі, але він не попередив її про те, що наступного дня Трамп збирається організувати переговори з Путіним", — пишуть кореспонденти.

Кореспонденти додають, що правда полягає в тому, що уявлення Трампа про погану угоду може дуже відрізнятися від європейського, якщо він веде переговори від імені своєї версії Америки — а не в інтересах української та європейської безпеки.

Джеймс Ніксі, директор з питань Росії та Євразії в лондонському аналітичному центрі Chatham House, сказав, що Трамп і його команда, схоже, не ведуть переговори з Путіним з "опозиційних" позицій.

"Реальність така, що нинішнє покоління республіканців розглядає Росію та українців на кшталт рівних. Існує спосіб мати справу з Росією, який не є військовим чи агресивним, і полягає в тому, щоб дати Росії все, що вона хоче. І, можливо, вони цілком готові до цього", — сказав він.

Ніксі також стверджує, що Путін має амбіції вийти далеко за межі України й поширити територіальний контроль Росії на значну частину Східної Європи, включно з країнами Балтії, які раніше були частиною Радянського Союзу.

Щодо відносин США з Європою, то Трамп уже висунув ідею про можливе застосування військової сили для здобуття контролю над Гренландією, багатою на корисні копалини данською територією, стратегічно розташованою в Арктиці. Ця ідея підвищує перспективу можливого збройного конфлікту між двома членами-засновниками НАТО.

Раніше The Economist зазначав, що команда Трампа хоче позбутися Зеленського. Колишній дипломат заявив, що Трампу ніколи не подобався президент України й що він вважає Зеленського складною людиною. 

Джерело матеріала
loader
loader