Гомер в шоці, а Рідлі Скотт схвалює: «Одіссею» Крістофера Нолана захейтили з першого кадру через історичні неточності
Гомер в шоці, а Рідлі Скотт схвалює: «Одіссею» Крістофера Нолана захейтили з першого кадру через історичні неточності

Гомер в шоці, а Рідлі Скотт схвалює: «Одіссею» Крістофера Нолана захейтили з першого кадру через історичні неточності

Метт Деймон в образі Одіссея / Universal Pictures

На початку тижня Universal Pictures запропонувала перший погляд на Метта Деймона у ролі Одіссея в новому фільмі Крістофера Нолана, і експерти в мережі не забарились із критикою — здебільшого в тому, що стосувалось «історичних неточностей в образі».

«Одіссея», очевидно, засновуватиметься на епічній поемі Гомера, написаній між 8-7 століттям до нашої ери, і розповідатиме про наповнену випробуваннями та перешкодами подорож однойменного героя додому після Троянської війни в надії возз’єднатися зі своєю дружиною Пенелопою та їхнім сином Телемахом. Перший кадр фільму запропонував погляд на Метта Деймона в головній ролі (попри чутки, що Одіссея зіграє Том Голланд) — у шоломі й обладунках, які, судячи з коментарів (через Games Radar), не зовсім відповідають технічним можливостям того часу.

«Дії розгортаються в епоху (він же Мікенський період) приблизно 1200 р. до н. е., тому шоломи тоді були зроблені з кабанячих ікл, а не у коринфському стилі. Коринфський шолом не увійшов у вжиток до архаїчного періоду, близько 700 р. до н.», — нарікають у коментарях.

This better not be for real 😤

The Odyssey is set during the age of heros (aka the Mycenaean period) some time around 1200 BC and so the helmets would have been of the boar tusk style, not the corinthian style. The corinthian helmet didn’t come into use until the Archaic period,… https://t.co/3falTjjTeQ pic.twitter.com/55mQt5Ssgn

— Mrs. Jones (@WeeboJones) February 18, 2025

«В “Іліаді” буквально описано, як Одіссей одягає шкіряний шолом, прикрашений іклами кабана, але Голлівуд ніколи не зможе встояти перед спокусою звичайного стародавнього шолома із прикрасою з мітли. Цей шолом для костюмерів як кокаїн», — пише інший користувач.

Певні суперечки викликало й тло, на якому був зображений Деймон, бо ж «античні будівлі на той час не мали бути облущеними». Варто зазначити, що коментарі з критикою можна вважати поодинокими, оскільки потенційні глядачі здебільшого вподобали кадр.

«Мене дійсно не хвилює, що шолом, який носить Метт Деймон у фільмі”Одіссея”, є “історично неточним”. Термінові новини: це вигадка! Цього не сталося насправді!».

Нолан — не перший режисер, який стикається з критикою щодо історичної неточності. Справжнім рекордсменом в цьому випадку можна вважати Рідлі Скотта, в якого цілий доробок «псевдоісторичних фільмів», утім цьогорічний «Гладіатор 2», здається, перевершив всіх попередників: ще з виходом першого трейлеру історики нарікали на присутність паперових газет чи акул у Колізеї. Сам Скотт після цього доволі чітко висловився про думки істориків щодо його фільмів:

Спецпроєкти

«Мене завжди веселить, коли критик каже мені: “Цього не сталося в Єрусалимі”. Я питаю: “Ти там був?”».

Нагадаємо, що «Одіссея», яка стане найдорожчим фільмом у кар’єрі Нолана, вийде в кінотеатрах 17 липня 2026 року, а окрім Деймона та Голланда до акторського складу доєднались Бенні Сафді, Хімеш Пател, Елліот Пейдж, Вілл Юн Лі, Люпіта Ніонго, Джон Бернтал, Міа Гот, Саманта Мортон, Зендея, Енн Гетевей, Роберт Паттінсон та Шарліз Терон.

Зазначимо, що епічну поему Гомера неодноразово адаптували для екрана: у 1954 році вийшов фільм «Улісс» із Кірком Дугласом у головній ролі; також «Одіссея» надихнула братів Коенів на стрічку «О, де ж ти, брате?» (2000); так само історія Троянської війни з’явилася на екранах у фільмі «Троя» (2004), де Бред Пітт зіграв Ахіллеса, а Шон Бін — Одіссея (до речі, Нолан був серед кандидатів на режисерське крісло).

Теги за темою
Кіно
Джерело матеріала
loader