Виготовлені з позаземного матеріалу: вчені виявили найбільшу колекцію незвичайних прикрас
Виготовлені з позаземного матеріалу: вчені виявили найбільшу колекцію незвичайних прикрас

Виготовлені з позаземного матеріалу: вчені виявили найбільшу колекцію незвичайних прикрас

Дослідники виявили, що деякі артефакти залізного віку, виявлені на стародавніх кладовищах Ченстохова, виготовлені з метеоритного заліза. Археологи зазначають, що ці предмети виготовили з одного метеорита, а не з різних джерел.

Дослідники визначили, що артефакти, виявлені в похованнях раннього залізного віку в Польщі, виготовлені з метеоритного заліза. Вчені виявили позаземний метал в артефактах з кладовищ Ченстохова-Ракув і Ченстохова-Мірув, пише Mirror.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Експерти припускають, що ці артефакти, а саме три браслети, кільце на щиколотку та шпилька, утворюють одну з найбільших відомих колекцій артефактів з метеоритного заліза, знайдених на одному археологічному об'єкті. Дослідники дійшли висновку, що ці предмети, найімовірніше, виготовлені з одного метеорита, а не з різних джерел.

Це відкриття є особливо важливим, оскільки вказує на те, що тогочасна спільнота мала уявлення про обробку заліза. Дослідники відзначають, що метеоритне залізо втратило високу символічну цінність, яку воно колись мало в бронзовому віці, до появи виплавки заліза.

Три браслети, кільце на щиколотку та шпилька, утворюють одну з найбільших відомих колекцій артефактів з метеоритного заліза
Фото: Jambon et al. (2025)

Учені також припускають, що метеоритне залізо навмисно використовували для створення специфічних візерунків у ювелірних виробах, що майже на тисячу років випередило розвиток таких передових матеріалів, як булат і дамаська сталь.

Присутність метеоритного заліза, змішаного з виплавленим залізом, стала несподіваною знахідкою. На думку вчених, це свідчить про те, що замість того, щоб розглядати його як рідкісний матеріал, його просто використовували як практичний ресурс, ймовірно, з естетичною метою.

Для визначення елементного складу артефактів використали передові аналітичні методи, зокрема портативну рентгенівську флуоресценцію (p-XRF), сканувальну електронну мікроскопію (SEM) з енергодисперсійною спектроскопією (EDS), а також рентгенівську мікротомографію.

Важливо Виявився не чоловіком: поховання аскета призвело до неочікуваних відкриттів (фото)

Доктор Альберт Жамбон зазначив, що метою дослідження було простежити витоки виплавки заліза. Він пояснив, що розуміння того, коли та де вперше з'явилася така форма оброблення металу, вимагає розрізнення метеоритного і плавленого заліза в археологічних знахідках.

Раніше Фокус писав про розкопки на острові Файкала, Кувейт. Дослідники виявили древні споруди, яким близько 2000 років.

Також ми розповідали про відкриття на північному заході Англії. Археологи розкопали залу вікінгів, яка виявилася найбільшою зі знайдених у Британії.

Теги за темою
дослідження
Джерело матеріала
loader