Умови угоди про копалини між США і Україною гірші за повоєнні санкції проти Німеччини - The Telegraph
Умови угоди про копалини між США і Україною гірші за повоєнні санкції проти Німеччини - The Telegraph

Умови угоди про копалини між США і Україною гірші за повоєнні санкції проти Німеччини - The Telegraph

Умови угоди щодо копалин, запропонованої Сполученими Штатами Україні, подібні до тих, що накладаються на державу-агресора, що зазнала поразки у війні і є гіршими, ніж фінансові санкції, застосовані проти Німеччини та Японії після поразки у 1945 році.

Як передає Укрінформ, про це йдеться у чернетці контракту із позначкою «конфіденційно» від 7 лютого 2025 року, з якою ознайомилося видання The Telegraph.

У документі зазначається, що США та Україна мають створити спільний інвестиційний фонд, щоб гарантувати, що «ворожі сторони конфлікту не отримають вигоди від відновлення України».

Угода охоплює «економічну цінність, пов’язану із ресурсами України», включаючи «мінеральні ресурси, нафтові та газові ресурси, порти, іншу інфраструктуру (за домовленістю)».

Відповідно до умов контракту, Сполучені Штати отримали б 50% регулярних доходів, отриманих Україною від видобутку ресурсів, і 50% фінансової вартості «усіх нових ліцензій, виданих третім особам» для майбутньої монетизації ресурсів.

«Умови контракту, який тиждень тому потрапив до офісу (Президента – ред.) Володимира Зеленського, означають безстрокову економічну колонізацію України Сполученими Штатами. Він передбачає тягар репарацій, якого неможливо досягти», – йдеться у матеріалі.

Видання зазначає, що угода, схоже, була написана приватними юристами, а не Держдепартаментом або Департаментом торгівлі США.

The Telegraph зазначає, що Зеленський, який сам запропонував ідею надання СШАпрямої частки в українських рідкісноземельних елементах і критичних мінералах, ймовірно, не очікував, що зіткнеться з умовами, які зазвичай накладаються на держави-агресори, які зазнали поразки у війні.

У матеріалі йдеться, що висунуті умови гірші за фінансові санкції, накладені на Німеччину та Японію після їхньої поразки у 1945 році. У разі прийняття цього проєкту угоди, вимоги Трампа становитимуть більшу частку українського ВВП, аніж репарації, накладені на Німеччину за Версальським договором, йдеться у повідомленні.

Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський заявив, що сам висловив Президенту США Дональду Трампу ідею, щоб США отримали доступ до українських рідкісноземельних корисних копалин в обмін на безпеку і фінансові стимули.

12 лютого міністр фінансів США Скотт Бессент відвідав з візитом Київ, під час якого запропонував варіант угоди про партнерство, в тому числі щодо розробки українських корисних копалин.

15 лютого Зеленський заявив, що угода зі Сполученими Штатами Америки про використання українських природних копалин ще не готова. За його словами, це мають бути інвестиції, пов’язані з гарантіями безпеки.

Фото: Getty Images

Джерело матеріала
loader
loader