У той час як Дональд Трамп поспішає припинити війну в Україні, відкривається небезпечна лінія зіткнення. Президент США прагне якнайшвидшого політичного тріумфу, щоб підкріпити свої претензії на Нобелівську премію миру. Але справедливе завершення війни може не мати швидкого вирішення, оскільки він створює екзистенційні проблеми для України та європейської безпеки, вважає Стівен Коллінсон, старший репортер CNN Politics.
Ця напруженість була посилена рішенням президента не допустити офіційних осіб з Києва та європейських держав до участі в американо-російських переговорах, що відбуваються сьогодні у Саудівській Аравії.
Доля його прагнення закінчити війну в кінцевому підсумку залежатиме від того, чи зможе його швидкий темп врахувати критичні деталі миру, який дозволить Україні вижити, захистити кордони й безпеку Європи та уникнути винагороди за незаконне вторгнення Росії. Трамп не продемонстрував очевидної стурбованості жодною з цих трьох цілей — одна з причин, чому його стратегія схожа на авантюру.
Але кожна сторона в цьому процесі має серйозні побоювання і значні важелі впливу, що пояснює, чому закінчити війну буде набагато складніше, ніж його провальні передвиборчі обіцянки встановити мир за 24 години.
"Підлеглі Трампа нескінченно вихваляють його як найбільшого у світі укладача угод. Але поки що його зусилля здаються наївними", — пише репортер.
Репортер вказує на те, що Трамп поступився деякими з головних амбіцій Росії, часто, здається, співчуває цілям вторгнення і пішов проти європейських друзів Америки, які розділили з нею витрати на підтримку військових зусиль в Україні.
Крім того, Трамп, схоже, не дуже розуміє історичні небезпеки як в Україні, так і на Близькому Сході, враховуючи його планпереселити палестинців з Гази.
"Погляд Трампа на кожну геополітичну кризу як на угоду з нерухомістю, що чекає свого часу, дозволяє припустити, що він може піти на угоду, яка дозволить Путіну зберегти всю вкрадену ним землю, аби тільки припинити вбивства", — повідомляє Коллінсон.
Репортер також вважає, що є великий ризик, що Путін грає з ним. Російський лідер підігрів атмосферу перед переговорами з Саудівською Аравією, подарувавши Трампу перемогу, звільнивши кількох американських в'язнів.
"Трамп вважає, що після розмови з російським лідером минулого тижня він пообіцяв обговорити масштабні скорочення ядерних озброєнь. Це одна з причин, чому переговори в Саудівській Аравії за участю держсекретаря Марко Рубіо і радника з національної безпеки Майка Волтца є настільки важливими: вони повинні перевірити серйозність намірів Росії й захистити Трампа від надмірно завзятої інтерпретації російських поступок", — пише Коллінсон.
На думку репортера, ставки величезні. Поспішна мирна угода, яка посилює Росію і послаблює європейську безпеку, підтверджуючи експансіонізм Путіна, швидше за все, створить передумови для ще гіршої війни в майбутньому.
Путін вже досягнув деяких своїх цілей перед тим, як сісти за стіл переговорів з Трампом. Президент США зруйнував статус Путіна як вигнанця на Заході, з ентузіазмом говорячи про можливість проведення самітів як у США, так і в Росії, вважає репортер.
Раніше кореспонденти Financial Times зазначали, що США, схоже, пішли на значні поступки Путіну ще до початку переговорів. Мова йде про відкинення прагнення України приєднатися до НАТО і відновити контроль над землями, які зараз окуповані Росією.