![До сотні підземних поштовхів на день: чим насправді спричинені землетруси на Санторіні](https://thumbor.my.ua/Ek7FpFy8ADoL8AoIYkRnlFDnoXM=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F2e3ae7915246497f4e8784420b548120.jpg)
До сотні підземних поштовхів на день: чим насправді спричинені землетруси на Санторіні
З кінця січня в регіоні сталися тисячі землетрусів і тепер учені розповіли, чому це відбувається.
Грецький острів Санторіні зазвичай асоціюється з гарними білими будівлями й синім морем, проте з січня 2025 року острів зазнав майже безперервної низки сейсмічної активності — що ж відбувається? Дослідники спробували відповісти на це питання, пише IFLScience.
У середньому, за 24 години Сейсмологічна лабораторія Афінського університету фіксує близько 90 землетрусів з епіцентром у районі Кіклад, включно з Санторіні, Аморгосом та Іос. Найбільший із цих землетрусів досяг магнітуди 5. Унаслідок неймовірної кількості підземних поштовхів на Санторіні та Аморгосі було оголошено надзвичайний стан, а тисячі місцевих жителів вирішили покинути острів.
У Фокус. Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтесь, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!
Відомо, що Санторіні не чужий геологічним заворушенням — острів вулканічний і, як і раніше, вважається активним, попри відсутність значних вивержень з 1950-х років. Сейсмічна активність дійсно може вказувати на майбутнє виверження, проте сейсмологи вважають, що вулканічна активність зовсім не є джерелом цієї активності.
За словами експертів Сейсмічної лабораторії Афінського університету, попри те, що сейсмічна активність відбувається в межах активної вулканічної дуги Південного Егейського моря, вона безпосередньо не пов'язана з будь-яким відомим вулканічним центром.
Натомість експерти лабораторії припускають, що спостережувана активність, імовірно, має характеристики сейсмічного рою, оскільки не спостерігається жодного землетрусу з магнітудою, що явно перевищує всі інші, які можна було б схарактеризувати як головний землетрус.
"Сейсмічний рій" належить до серії відносно невеликих землетрусів, які часто відбуваються протягом короткого проміжку часу і в одному і тому ж місці, без ідентифікованого "головного поштовху". Тепер учені вважають, що рій біля Санторіні, ймовірно, пов'язаний з активацією системи нормальних розломів — тріщин у земній корі, де відбувається рух. Передбачається, що землетруси є результатом раптового вивільнення напруги, накопиченої рухом уздовж цих розломів.
Сейсмічні рої, особливо ті, що розташовані у вулканічному середовищі або поблизу нього, часто спричиняються проникненням рідини в розірвану тканину, що полегшує розриви, у поєднанні з перенесенням напруги, спричиненим самими тектонічними землетрусами. Тривогу викликає те, що досі неясно, куди вулканічна активність піде далі. На жаль, у вчених все ще немає точного й ефективного способу передбачити землетруси, проте вчені з лабораторії висунули кілька припущень щодо того, що може статися.
Один зі сценаріїв, прогнозованих вченими, полягає в тому, що активність триватиме з магнітудами, що поступово зменшуються, і меншою кількістю землетрусів, але триватиме протягом багатьох місяців.
Інший сценарій передбачає, що рій стимулює розрив значної частини великого активного розлому в регіоні — це спричинить основний землетрус, а потім активність набуде форми типової постсейсмічної послідовності.
Раніше Фокус писав про те, що жахливі землетруси струсонули Санторіні: виверження не буде, але наближається велика хвиля.
![loader](/files/images/preloader.gif)