В Україні триває загальна мобілізація і оголошено воєнний стан. В цей час чоловіки призовного віку отримують повістки та можуть вступити до лав ЗСУ. Деякі категорії військовозобов’язаних не можуть бути призвані в цей час.
Фахівці юридичної компанії INSEININ розповіли, чи можуть мобілізувати особу з III групи інвалідності.
Там нагадали, що з 1 січня 2025 року в Україні відбулася реформа системи медико-соціальних експертних комісій (МСЕК). Замість них працюватимуть експертні команди лікарів, які оцінюватимуть повсякденне функціонування особи. Багатьом особам у тому числі військовозобов’язаним чоловікам з III групою інвалідності довелось повторно пройти медичний огляд та підтвердити наявність підстав для групи інвалідності за новими критеріями.
Це не впливає на статус інвалідності та пов'язані з ним пільги чи відстрочку від мобілізації якщо інвалідність III групи була надана особі довічно.
За загальним правилом, особи з інвалідністю III групи, зважаючи на суттєві медичні обмеження, звільняються від мобілізації по стану здоров’я, адже є непридатними до військової служби з виключенням з військового обліку. Проте можливі винятки, коли після ВЛК встановлюється, що особа може виконувати окремі завдання або бути залученою в обмеженій формі.
Юристи зазначили, що багато чоловіків з числа осіб з інвалідністю помилково вважають, що наявність встановленої за законом групи інвалідності чи наявність такої у минулому (у тому числі дитячої групи інвалідності) само собою є ознакою того, що така особа є непридатною до військової служби за станом здоров'я та не підлягає мобілізації. Однак таке судження є помилковим, оскільки критерії для встановлення групи інвалідності і критерії придатності до служби регулюються різними документами і особа може мати інвалідність та при цьому бути придатною до мобілізації після проходження ВЛК та отримати мобілізаційне розпорядження.
У 2025 році чоловіки з інвалідністю III групи не підлягають обов'язковій мобілізації, оскільки за законодавством мають право на відстрочку від мобілізації на період дії інвалідності. Це право встановлено статтею 23 Закону України про Мобілізаційну підготовку та мобілізацію.
Однак, якщо особа з інвалідністю III групи бажає добровільно вступити на військову службу, вона може бути мобілізована за її власної заяви згоди. У цьому випадку необхідно пройти військово-лікарську комісію для оцінки стану здоров'я та отримати мобілізаційне розпорядження.
Нагадаємо, чи може отримати відстрочку чоловік, що має матір або батька з інвалідністю III групи.