Президент США Дональд Трамп провів телефонні розмови з російським диктатором Владіміром Путіним та українським президентом Володимиром Зеленським, заявивши про намір “негайно почати переговори” з главою Кремля щодо завершення війни РФ проти України. Трамп назвав повернення Україні всіх окупованих Росією територій “малоймовірним”, а членство Києва в НАТО “непрактичним”. Також президент США уникнув відповіді на запитання про те, чи вважає він Україну рівноправним учасником мирного процесу. Експерти Європейської ради з міжнародних відносин (ECFR) оцінили заяви американського лідера.
Директор програми ECFR “Ширша Європа” Марі Дюмулен зазначила, що слова Трампа після його телефонних розмов з Путіним і Зеленським насправді не прояснили, як США збираються вести переговори щодо припинення війни. Дюмулен нагадала, що Трамп дав вказівки кільком чиновникам своєї адміністрації, не згадуючи свого спеціального представника з питань України та РФ Кіта Келлога, негайно розпочати переговори. Але досі неясно, чи мають намір США говорити окремо з Росією та Україною, або ж посадити обидві сторони за один стіл переговорів, та чи будуть залучені інші важливі зацікавлені сторони, включаючи Європу, і що саме планується обговорювати під час цих перемовин.
“Виключивши перспективу членства в НАТО для України та переклавши тягар майбутньої європейської безпеки на європейців, американські чиновники вже позбавили себе важливих важелів, які могли б використати в майбутніх переговорах, щоб підштовхнути Росію до поступок. Це не зовсім узгоджується з риторикою Трампа про мир через силу, але й не є цілковитою несподіванкою”, - додала вона.
“Ми не повинні сприймати як належне те, що угода буде можливою: Росія не продемонструвала жодної готовності переглянути свої максималістські вимоги щодо суверенітету України та європейської безпеки. Зрештою, українці повинні будуть вирішити, чи виконані умови для угоди, а європейці — переконатися, що Україна має достатньо сильну позицію, аби висувати власні умови”, - каже Дюмулен.
“Це має стати моментом прозріння для європейців: якщо вони серйозно розглядають майбутню безпеку України як частину власної безпеки, то повинні розробити конкретні плани, як гарантувати цю безпеку в довгостроковій перспективі, і переконатися, що можлива угода, якщо адміністрації США вдасться її укласти, буде міцною і довготривалою”, - пояснила вона.
Політичний аналітик ECFR Кирило Шамієв вважає, що меседжі Трампа і Кремля про переговори та потенційну мирну угоду виглядають як величезне полегшення і дискурсивна перемога для Росії: Трамп переклав провину за війну на свого попередника Джо Байдена, підкреслив американсько-російську перемогу у Другій світовій, щодо війни РФ проти України також використав тезу Москви про “здоровий глузд” не продовжувати цю війну, а ще говорив з Путіним перед розмовою з Зеленським, заявивши, що разом з російським диктатором працюватиме над питанням припинення війни.
“З російської точки зору, це вже велика піар-перемога. Але бойові дії все ще тривають. Триває інтенсивна і кривава кампанія в Курській області Росії, і РФ поступово просувається вздовж лінії фронту в Україні. З військової точки зору, тенденція залишається незмінною: і Росія, і Україна перебувають під напругою, але Україна більше страждає від нестачі живої сили. У зв'язку з цим, стабільність європейської військової підтримки сьогодні визначатиме спроможність України вести переговори завтра. Ще слабша Україна означатиме більше політичних поступок Росії”, - вважає аналітик.
“Більше того, Кремль неодноразово заявляв, що не зацікавлений у територіальних поступках в Україні, вважаючи за краще говорити про ширші регіональні політико-безпекові домовленості в Європі”, - нагадав Шамієв.
На його думку, це означає, що наразі українсько-російський фокус є лише першим кроком до мирного врегулювання, яке потребуватиме часу і зусиль для переговорів. Проблема для Європи, вважає аналітик, полягає в тому, що європейська система безпеки залежить від НАТО, а НАТО залежить від Штатів.
“Таким чином, Європа залежить від нинішньої адміністрації у Вашингтоні. За іронією долі, саме на це роками скаржиться Путін і його уряд. На мою думку, Європа може посилити своє стримування проти Росії, щоб запобігти ще одній потенційній війні в майбутньому, але що стосується нинішньої війни РФ проти України, то крайній термін вже минув. Якщо європейці дійсно хочуть, щоб Україна перемогла, єдиним надійним варіантом є пряме військове втручання Європи, але ні уряди країн-членів, ні їхні суспільства не готові до цього”, - зазначив Шамієв.
Повідомлялося, що низка прихильників Києва з шоком і обуренням відреагували на нещодавні заяви Трампа щодо війни РФ проти України та переговорів з Путіним. Деякі західні лідери висловили занепокоєння тим, що мирний процес ініціюється без безпосередньої участі України, а також вказали на загрозу послаблення європейської безпеки. Тим часом у США запевняють, що швидкий поштовх до миру та переговори з Путіним “не є зрадою” Києва.