Зниклі безвісти: цифри, зафіксовані в Україні, і дані Міжнародного Червоного Хреста суттєво відрізняються
Зниклі безвісти: цифри, зафіксовані в Україні, і дані Міжнародного Червоного Хреста суттєво відрізняються

Зниклі безвісти: цифри, зафіксовані в Україні, і дані Міжнародного Червоного Хреста суттєво відрізняються

Зниклі безвісти: цифри, зафіксовані в Україні, і дані Міжнародного Червоного Хреста суттєво відрізняються

На даний момент перебувають у розшуку 59 тисяч українців. 7,5 тисяч із них офіційно підтверджені як полонені.

Майже 30 тисяч українців отримали статус зниклих безвісти з початку 2024 року – це військові і цивільні. Про це розповів уповноважений з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин Артур Добросердов у коментарі "Українській правді" 

"Нам постійно кажуть: чекайте. А що чекати?". Чому сім'ї шукають зниклих безвісти військових активніше, ніж держава?"- зазначив він критично.

Наразі в реєстрі зниклих безвісти за особливих обставин, понад 71 тисяча записів. Йдеться і про військових, і про цивільних. Лише з початку 2024 року майже 30 тисяч людей отримали такий статус. Виокремити дані щодо військових Добросердов відмовився, оскільки це секретна інформація.

"Раз на місяць ми зводимо статистику зниклих безвісти по регіонах – за місцем реєстрації особи, яка зникла безвісти. За даними станом на кінець грудня 2024 року на першому місці – Донецька, далі Дніпропетровська і Харківська області", - повідомив Добросердов.

Досі перебувають у розшуку 59 тисяч українців. 7,5 тисяч із них офіційно підтверджені Міжнародним Комітетом Червоного Хреста (МКЧХ) як полонені.

Станом на 1 січня 2025 року розшук 9255 осіб припинено. Серед них 3923 у зв'язку зі встановленням місця знаходження, тобто вони живі. Також ідентифіковано 5332 тіла.

Крім цього, у реєстрі збирається інформація про неідентифіковані тіла. Таких записів наразі понад 3,2 тисячі.

"Кожного місяця, а іноді двічі на місяць, відбувається репатріація тіл. Ми передаємо тіла окупантів Росії і отримуємо тіла наших захисників. Ця процедура відбувається стабільно, без великих перерв. Відповідно певні пошукові роботи з тієї сторони відбуваються. Вони повертають тіла. На сьогодні нам вдалося повернути 5,5 тисяч тіл", - розповів Добросердов.

Зробив заяву про зниклих безвісти і Міжнародний Червоний Хрест. 

«Минулого року кількість зниклих безвісти, документально підтверджена МКЧХ, становила 23000 осіб. Рік потому вона більш ніж подвоїлася; МКЧХ задокументував близько 50000 випадків зникнення людей безвісти», - сказав глава Центрального бюро МКЧХ з розшуку зниклих безвісти під час конфлікту Душан Вуясанін, повідомляє Голос Америки.

«Експоненціальне зростання» кількості зниклих безвісти - в середньому з 1 000 до 5 000 осіб на місяць - МКЧХ пояснює загостренням конфлікту і вдосконаленням механізмів відстеження - таких, як онлайн-документація для сімей.

МКЧХ вперше повідомив, що з 2022 року він отримав 16000 повідомлень від України і Росії про зниклих безвісти людей, утримуваних кожною зі сторін. За його словами, близько 90% зниклих безвісти - військовослужбовці та жінки. Але заява МКЧХ - непевна і розпливчаста: МКЧХ не надав ні даних про їхню національність і громадянство, ні з чиєї сторони надходило більше запитів - тільки цифри, які, як бачимо, суттєво відрізняються від зафіксованих в Україні.

Нагадаємо, станом на 12 листопада 2024 року в Україні офіційно було зареєстровано 53 868 осіб, які вважаються зниклими безвісти за особливих обставин, розповів в телеефірі заступник голови Міністерства внутрішніх справ України Леонід Тимченко. Він зазначив, що в цьому списку як військові, так і цивільні.

Він додав, що  з вересня 2023 року рішенням уряду повноваження з координації розшуку осіб, зниклих безвісти за особливих обставин покладено на МВС. Останнє у свою чергу створило секретаріат Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин та має його представництва у всіх регіонах.

Джерело матеріала
loader