У березні 2025 року в Україні проведуть індексацію пенсійна 10%, проте таке підвищення не покриє реального рівня інфляції.
Про це заявив голова комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики Данило Гетманцев. Відсутність накопичувальної пенсійної системи залишається ключовою проблемою, через яку українські пенсіонери продовжують бути одними з найбідніших у Європі.
Він зазначив, що річна інфляція у грудні 2024 року сягнула 12%, і ситуація залишатиметься складною щонайменше в перші місяці 2025-го.
За прогнозами, у 2025 році загальні видатки Пенсійного фонду складуть 908,2 млрд грн, з яких:
- 528,3 млрд грн буде спрямовано на виплату пенсій у межах загальнообов’язкового державного страхування;
- 821,2 млрд грн — на пенсійне забезпечення та адміністративні витрати.
Головним нововведенням березня стане індексація виплат на 10%. Попри те, що країна вже четвертий рік веде повномасштабну війну й основні фінансові ресурси спрямовуються на оборону, таке підвищення можна вважати певним досягненням, визнає Гетманцев.
Однак, навіть із регулярним підвищенням виплат, пенсійна система України залишається однією з найменш ефективних у Європі. Основна причина — відсутність накопичувального рівня, який дозволив би громадянам формувати додаткові виплати.
За словами Гетманцева, Україна мала запровадити повноцінну пенсійну реформу ще 20 років тому. Якби накопичувальна система почала працювати у 2000-х, сьогоднішні пенсіонери отримували б виплати з двох джерел — державного фонду та власних заощаджень. Однак через відсутність політичної волі та стратегічних рішень ціле покоління українців, яким у 2000-х було 30-40 років, залишилося без можливості накопичувати на майбутнє.
Гетманцев наголошує, що ситуацію може змінити лише запровадження другого рівня пенсійної системи — обов’язкового накопичувального страхування. Без цього українські пенсіонери й надалі залишатимуться серед найбідніших у Європі.
Останні новини України:
Пенсію в майже 12 тисяч при мінімальному стажі: 65-річні українці мають право на такі виплати в одному випадку.
Після звільнення суддя отримав чималу суму: він вирішив, що йому замало та відсудив ще більше.
Пенсіонерам можуть одразу виплатити пенсію за шість місяців: в ПФУ розкрили, що для цього потрібно.