Дональд Трамп заявив після розмови з Владіміром Путіним, що їхні делегації "негайно розпочнуть переговори" про припинення війни, проігнорувавши європейські столиці, які не змогли обґрунтувати свою позицію щодо включення в цей процес. Понад півдесятка високопоставлених європейських чиновників заявили Financial Times, що очікують від президента США заяви про те, що вони повинні платити за відновлення України й розгортати там війська, щоб зберегти мирну угоду, в якій вони не будуть брати участь.
"Американці не бачать ролі Європи у великих геополітичних питаннях, пов'язаних з війною. Це буде справжнім випробуванням єдності. Трамп розглядає нас як гроші. І, відверто кажучи, ми не маємо чіткого уявлення про те, як виглядатиме наше місце за столом переговорів в обмін на ці гроші", — сказав один високопосадовець ЄС.
Шість європейських країн, включаючи Німеччину, Францію і Велику Британію, повідомили у спільній заяві, що готові "посилити нашу підтримку України", додавши, що вони віддані її "незалежності, суверенітету і територіальній цілісності перед обличчям російської агресивної війни".
Європейські лідери й міністри сподіваються отримати більше ясності щодо планів Трампа під час дискусій з віцепрезидентом США Джей Ді Венсом і спеціальним представником Трампа з питань України Кітом Келлогом на Мюнхенській конференції з безпеки, яка розпочинається 14 лютого.
Представники НАТО заявили, що не очікують, що Келлог окреслить цілі США на переговорах у Мюнхені, але озвучать їх у європейських столицях протягом наступних тижнів.
Крім того, дипломати ЄС дедалі більше нервують через труднощі, з якими стикаються високопосадовці, включно з президенткою Єврокомісії Урсулою фон дер Ляєн, у забезпеченні зустрічей з членами адміністрації Трампа.
"Інститути ЄС все ще намагаються знайти потрібну людину з прямим доступом до Трампа, щоб поговорити з ним", — повідомив західний чиновник, обізнаний про ці спроби.
Раніше Bloomberg писало, що новий підхід президента США Дональда Трампа до розв'язання питання війни в Україні може суттєво змінити баланс відповідальності між Штатами та Європейським Союзом. Зокрема, йдеться про потенційне фінансове навантаження для ЄС, яке може перевищити 3 трильйони доларів протягом наступного десятиліття.