Для Трампа війни в Україні та Секторі Гази виглядають майже однаково — WSJ
Для Трампа війни в Україні та Секторі Гази виглядають майже однаково — WSJ

Для Трампа війни в Україні та Секторі Гази виглядають майже однаково — WSJ

Для Трампа війни в Україні та Секторі Гази виглядають майже однаково — WSJ

Ідеї Трампа щодо Гази та України привертають увагу союзників і супротивників США, які спостерігають, чи не застосує він подібні стратегії на Тайвані та в інших кризових регіонах. 

Президент Трамп переписує загальноприйняту схему вирішення нерозв'язних конфліктів у світі, пропонуючи переговори щодо врегулювання війни в Україні з поступками Росії й руйнуючи надії на палестинську державу своїм планом переселення всього населення Гази.

Його проєкти в обох випадках — це заперечення політики США, що триває десятиліттями й суворе твердження, що традиційні відповіді Вашингтона на ці, здавалося б, нескінченні зіткнення вже були випробувані й провалилися, вважають кореспонденти The Wall Street Journal.

"Для Трампа Газа й Україна здаються майже однаковими. Тисячі людей гинуть безглуздо. Міста лежать в руїнах. Давня ненависть підживлює нескінченну боротьбу. Його рішення для Гази й України також де в чому схожі", — пишуть кореспонденти.

Вони випливають з його віри у свою здатність переконувати, заявленого бажання, щоб його сприймали як миротворця, який укладає угоди історичного значення, і схильності нав'язувати рішення слабшим країнам, в тому числі союзникам, кажуть аналітики, які вивчали обидва конфлікти.

"В обох ситуаціях він хоче тиші, миру, угоди. Менше американського втручання, менше домовленостей і менше американського ризику", — сказав Вільям Векслер, старший директор Центру Рафіка Харірі та Близькосхідних програм аналітичного центру Atlantic Council.

Питання полягає в тому, чи може Трамп тепер спробувати свій план гри деінде, наприклад, на Тайвані, де зростають побоювання, що бажання президента укласти швидку торговельну угоду з Пекіном може надихнути його використати демократичний острів як розмінну монету.

В газеті вважають, що неортодоксальний підхід Трампа також ризикує створити нові стратегічні глухі кути.

В Україні прагнення Трампа до миру викликало певні побоювання в Києві, що він може спробувати укласти угоду без участі України, яка принесе тимчасове припинення бойових дій, але не забезпечить Україні достатньої підтримки, щоб протистояти російським зусиллям з її підкорення в довгостроковій перспективі.

Хоча Трамп у коментарі журналістам пообіцяв продовжити військову допомогу США Києву, він наполягав на тому, що прагнення Путіна до миру є справжнім, що, на думку деяких аналітиків, викликає сумніви.

"Трамп хоче припинення вогню і якоїсь домовленості, яка б на деякий час відсунула українське питання на другий план. Але його бачення все ще радикально відрізняється від путінського. Для Путіна реальне рішення — це "дружня" до Росії Україна", — зазначає Тетяна Станова, старший науковий співробітник Центру Карнегі Росія-Євразія, у своєму дописі на X.

У 2016 році Трамп проклав собі шлях до президентства, звинувачуючи Вашингтон у розгортанні довготривалих операцій в Афганістані та Іраку, не маючи при цьому жодних вагомих аргументів на свою користь. Але він часто стикався з тим, що його ідеї блокувалися його радниками і його незнанням процесу вироблення політики.

Мирні угоди, які він проштовхнув під час свого першого терміну, також були нетрадиційними й дали неоднозначні результати.

"Пакти про нормалізацію відносин між Ізраїлем і чотирма арабськими державами — Угоди Авраама — відкинули десятиліттями пануючу у Вашингтоні та столицях Близького Сходу думку про те, що столітній конфлікт вимагає створення палестинської держави для досягнення миру. Але інші арабські країни не підтримали цю ідею. ХАМАС використав відсторонення палестинської справи як заклик до згуртування для атак 7 жовтня 2023 року, які спричинили війну з Ізраїлем", — зазначають кореспонденти.

В Афганістані Трамп кинув виклик вашингтонському істеблішменту у 2020 році, уклавши мирну угоду з талібами, яка не включала підтримуваний США кабульський уряд.

Хоча адміністрація Байдена була піддана різкій критиці за те, як вона впоралася з остаточним виведенням військ, багато давніх спостерігачів за Афганістаном розкритикували угоду за те, що вона не стримувала талібів від обмеження освіти для дівчат та інших жорстких заходів.

Під час свого другого терміну Трамп вже демонструє більшу готовність до реалізації власних ідей.

У Газі його план переселити майже два мільйони палестинців до Йорданії та Єгипту, щоб США могли "забрати" і відбудувати зруйнований анклав, був відкинутий арабськими урядами й деякими жителями Гази, які заявили, що ніколи не покинуть свої будинки.

Жоден попередній глава Білого дому з часу заснування Ізраїлю в 1948 році не пропонував остаточного виселення палестинців з Гази, яку більшість американських президентів розглядали як частину майбутньої палестинської держави.

Однак пропозиція Трампа також є такою, яку люди в Ізраїлі та арабському світі вважають нереалістичною і такою, що може дестабілізувати такі країни, як Єгипет і Йорданія, які межують з Ізраїлем.

Про те, чи вдасться Трампові припинити війну, розмірковували у статтях для ZN.UA Олег Шамшур "Трамп готує "шок і трепет". Якою ціною він може закінчити війну в Україні?" та В'ячеслав Ліхачов "Трамп-миротворець. Важливі висновки для України".

 

 

 

 

Джерело матеріала
loader
loader