В Україні все частіше можна зустріли фальсифіковані ліки. Як їх розпізнати?
Дедалі частіше в мережі поширюють фейкову рекламу, використовуючи, зокрема й імена ведучих 1+1. Аферисти відверто обманюють людей. А псевдоліки не лише становлять загрозу для життя пацієнта, а й підривають довіру до доказової медицини.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Карини Вакарєвої.
70-річна Надія Петрівна навіть не заперечує - довгий час займалася самолікуванням. Підвищений тиск, проблеми з хребтом після травми - з усіма цими проблемами намагалася справитися без допомоги лікарів. Деякі препарати радили знайомі. Деякі купувала, бо побачила рекламу в інтернеті.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, кожен десятий препарат у країнах із низьким чи середнім доходом, серед яких й Україна - це підробка. Шахраї фальшують абсолютно все: і дорогі пігулки від раку, і звичайні знеболювальні. Реалізовують їх через Інтернет, де проконтролювати справжність препаратів дуже складно.
"Терпець урвався, коли мій батько приходить і говорить – Наталю, я знайшов засіб від глухоти, профілактичний. Давай купимо! І тут вже все – я сказала, так досить", - каже ведуча 1+1 Наталія Мосейчук.
Ведуча Наталія Мосейчук застерігає усіх від необережних покупок через Інтернет - не лише через своїх батьків. Аферисти задля реклами псевдопрепаратів як правило використовують обличчя відомих людей. І Наталія часто стає однією з них.
"Вони спеціально вибирають людей, для яких це остання надія. В мене бабця, коли жила – в неї радіо було. І там весь час була реклама: мазі, мазі. Вона дзвонить до мене і каже – Оленко, ну ти в Києві, ну купи мені цю мазь", - каже лікарка-отоларингологиня Олена Комар.
Відстеженням шахрайської реклами з використання брендів, логотипів, обличь телеканалів, в 1+1 медіа займається окремий відділ.
"Ми намагаємось заблокувати її всіма можливими способами. Буває так, що за місяць ми можемо декілька звернень отримати. А буває таке, що за місяць і сотні звернень", - каже продакт-менеджер 1+1 Василь Олексієвець.
Уберегти українців від шахраїв і підробок насправді можуть - самі українці. Головне правило - не вестися на рекламу і не замовляти ліки на невідомих сайтах.
"Перевірка будь-якої інформації починається з нашої емоційної реакції. Ось це повідомлення мене якось чіпляє. Після такого емоційного залучення треба зробити паузу - ізолювати себе від цієї інформації. І потім, коли емоційний накал спадає, тоді можна включати раціональні механізми дії. Наприклад, подивитися на різних сайтах чи аптеках. Чи записатися до лікаря", - каже психологиня Ірина Губеладзе.
На законодавчому рівні за виготовлення та збут фальсифікату передбачена кримінальна відповідальність. Від 5 до 8 років за ґратами. Або ж довічне, якщо препарат призвів до смерті пацієнта чи інших тяжких наслідків.
ТСН направила запит до Державної служби України з лікарських засобів і з'ясували, що з початку повномасштабної війни почастішали випадки ввезення контрабанди і фальсифікату. Реалізують підробні ліки переважно через Інтернет. Про це свідчить статистика: у 2022 році видали 96 розпоряджень про заборону реалізації препаратів. А вже у 2024 - втричі більше. Аби на ринок потрапляли виключно якісні ліки, держава впровадила систему кодування. На кожне пакування з препаратом будуть наносити унікальний ідентифікатор. Завершити цей процес планують до 2028 року.
"Все треба піддавати сумнівам, і все треба перевіряти. Якщо цей препарат хтось продає, кому це вигідно? Треба завжди ставити собі таке питання", - наголошує Наталія Мосейчук.
Перед покупкою, обов'язково перевірте, чи є препарат у Державному реєстрі лікарських засобів. Уважно роздивіться пакування - вона повинно бути цілим, маркування на блістері та інструкції мають співпадати. А ще - не купуйте медичні товари у соцмережах чи незнайомців. Лише у перевірених мережевих аптеках. І приймайте ліки виключно після консультації з лікарем, якому довіряєте.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: ТСН новини 07:00 12 лютого. УДАР БАЛІСТИКОЮ ПО КИЄВУ! Трамп відправляє міністра до України
- У Житомирі військовий на смерть збив 17-річного хлопця: нові подробиці
- Коли закінчиться війна в Україні: експерт назвав рік та шокував, що може статися після настання миру
- Не тільки рідкісноземельні метали: ЗМІ розсекретили, які ще ресурси України зацікавили Трампа