Трохи більше 68% не довіряють Верховному Суду. Основними причинами негативного сприйняття називають корупцію, залежність суддів від політиків та олігархів і недостатню доброчесність безпосередньо суддів. Такі дані соціологічного дослідження опублікувала Фундація DEJURE.
Так, понад чверть усіх опитаних, а саме 27,1% відповіли, що зовсім не довіряють Верховному Суду, а ще 41,5% — скоріше не довіряють, ніж навпаки.
Повністю довіряють найвищий судовій інстанції України лише 3,7% громадян, однак відразу 22,6% – більше довіряють, ніж ні. Ще 5% відмовились або не змогли відповісти на запитання.
Так, основними причинами, які впливають на недовіру до судової системи, українці називають:
- корупцію серед суддів (69.9%)
- залежність суддів від політиків чи олігархів (50.4%)
- недостатня доброчесність суддів (44.4%)
- погана якість законів, які змушені застосовувати суди (22.8%)
- недостатня кількість суддів (6.4%).
Також аналітики поцікавились, хто має мати переважне право голосу під час добору суддів у суддівські органи, на що 56% учасників опитування заявили, що міжнародні експерти, делеговані державами-партнерами. Ще 29% віддали перевагу представникам української влади та судочинства.
Опитування проведено з 4 по 9 лютого 2025 року Київським міжнародним інститутом соціології спільно з Фондом «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва на замовлення Фундації DEJURE серед 1034 респорндентів методом телефонних інтерв’ю. До вибірки не включалися жителі тимчасово окупованих територій, а також опитування не проводилося з громадянами, які виїхали закордон після 24 лютого 2022 року. Статистична похибка вибірки не перевищує 4.1%.