Індія будує стійкий до санкцій ланцюг постачання російської нафти — Bloomberg
Індія будує стійкий до санкцій ланцюг постачання російської нафти — Bloomberg

Індія будує стійкий до санкцій ланцюг постачання російської нафти — Bloomberg

Індія будує стійкий до санкцій ланцюг постачання російської нафти — Bloomberg

Січневі санкції США проти нафтової галузі РФ змінили умови торгівлі.

Нафтопереробні підприємства Індії, які прагнуть продовжувати імпортувати дешеву нафту з Росії, працюють з торговцями, вантажовідправниками та іншими посередниками над перебудовою ланцюгів поставок в умовах посилення санкцій США, повідомляє Bloomberg.

У кулуарах головного енергетичного форуму Індії в Делі представники галузі заявили, що наявні мережі переформатовуються за допомогою торгових фірм, танкерів і страхових компаній, які не входять до “чорного списку” Вашингтона. Зокрема, залучаються компанії, які не потрапили під обмеження, а також новостворені, які заміняють підсанкційні фірми.

Великі індійські покупці, серед яких Indian Oil Corp Ltd, Bharat Petroleum Corp Ltd, Mangalore Refinery & Petrochemicals Ltd і Reliance Industries Ltd, активно купували російську нафту за зниженими цінами. Однак ситуація змінилася в січні, коли Вашингтон оголосив про нові санкції проти суден та компаній, які допомагають Москві.

Під обмеження потрапили близько 160 танкерів, що викликало розгубленість серед індійських і китайських покупців. 

За деякими оцінками, державні індійські нафтопереробні компанії та Reliance не дорахувалися 18-20 вантажів російської нафти для березневого завантаження, що еквівалентно 20 мільйонам барелів або 14% місячного імпорту Індії. Компанії все ще сподіваються заповнити ці прогалини за рахунок російських поставок, щоб уникнути необхідності шукати більш дорогу альтернативу. Індійські чиновники заявили, що будь-які перебої будуть тимчасовими, але часу залишається все менше.

“Для імпорту потрібні кораблі, які не підпадають під санкції, страховка, яка потребує часу на переналаштування. Потрібні платежі. Отже, в кожному з цих напрямків є проблеми, які необхідно вирішити. Ми працюємо над вирішенням цих проблем”, - заявив секретар Міністерства нафти Індії Панкадж Джайн на конференції в Делі цього тижня.

Однією з визначальних рис здатності РФ до адаптації та головним болем для санкційних органів є швидкі зміни торговельних компаній. Цього тижня керівники державних нафтопереробних заводів Індії заявили, що на ринку з'явилися нові торгові компанії, що базуються в Дубаї, в тому числі L-Oil і Sccton, які пропонують російські вантажі індійським покупцям. Ці компанії прийшли на зміну таким фірмам, як Black Pearl, Guron Trading, Demex Trading (потрапили під санкції США в січні).

Після російського вторгнення в Україну в Дубаї і, меншою мірою, в Гонконгу з'явилися десятки “підставних” торговельних і судноплавних фірм. Ці канали для російської та іранської нафти легко реєструвати й закривати. Нові компанії створюються швидше, ніж Вашингтон встигає їх виявити та запровадити санкції.

Досі незрозуміло, як адміністрація нового президента США Дональда Трампа буде балансувати між бажанням зайняти жорстку позицію щодо Росії та Ірану і прагненням обмежити зростання цін на нафту. Прем'єр-міністр Нарендра Моді має зустрітися з Трампом  у Вашингтоні цього тижня.

Водночас в індійських нафтопереробників і компаній, які продають російську нафту, є й інші варіанти, зокрема, використання берегових резервуарів для маскування походження нафти. Зміна “маркування” походження нафти шляхом перевантаження з судна на судно вже є поширеною стратегією, яку використовують китайські покупці, намагаючись “замаскувати” іранську нафту. Індія цього тижня повторила свій регулярний заклик до Москви про знижки на нафту, підкресливши, що має кілька джерел постачання.

Торгівля нафтою між РФ та Індією вигідна обом країнам: Москві потрібні інші клієнти, окрім Китаю, тоді як покупцям у Делі може бути важко повернутися до традиційних постачальників на Близькому Сході й укласти вигідну угоду.

Три роки Індія рятувала російську нафтову економіку, вигідно скуповуючи дешеву сировину. На думку економіста Олега Саркіца, холодний розрахунок, який привів Індію до співпраці з Москвою, може змусити її відвернутися від ситуативного партнера, як тільки це перестане бути вигідним. Детальніше про це — у статті “Мат слоном і конем: як індійський фактор може стати вирішальним для краху російської нафтової імперії”.

Джерело матеріала
loader