Закон про ленд-ліз для України: чи є шанс на його прийняття при Трампі
Паралельно з ідеєю мирних переговорів у США знову постала тема посилення військових постачань Україні. Член Палати представників США від Республіканської партії Джо Вілсон оголосив, що «ініціює законопроєкт про надання Дональду Трампу повноважень надавати Україні зброю через ленд-ліз ».
Цей документ називається Акт про ленд-ліз «Свобода насамперед» ( Freedom First Lend-Lease Act ), який надасть Трампу «гнучкі повноваження для відправлення переможної зброї нашим партнерам, зокрема Україні». Але якою є ймовірність того, що цей закон буде прийнято, – розбирався журналіст Коротко про.
Чи дослухається Трамп до пропозиції «рейганіста»
На жаль, перспектива його ухвалення дуже невелика. Автор цього законопроекту Джо Вілсон належить до помірного крила республіканців, так званих «рейганістів» (на ім'я одного з найуспішніших президентів США – Рональда Рейгана. – Ред.). Він НЕ «трампіст». А бути не в команді Трампа сьогодні в Штатах означає практично опинитися поза великою політикою. Вілсон – переконаний критик диктатора Володимира Путіна. Називає його «військовим злочинцем». "Це допоможе стримати військового злочинця Путіна, як це мав зробити Байден вже давно", - переконаний конгресмен. "Змусіть Росію сісти за стіл переговорів за допомогою американської сили!” – заявив Вілсон, презентуючи свій законопроєкт.
І тут біда в тому, що у чинного президента США Дональда Трампа кардинально інше ставлення до Путіна та Росії. Він неодноразово заявляв, що поважає Путіна і любить російський народ. «Я люблю російський народ і завжди мав дуже добрі стосунки з президентом Путіним – і це, незважаючи на ліворадикальні вигадки про Росію», - сказав він востаннє, заявляючи про свій намір досягти миру в Україні. А тому малоймовірно, що він дасть Києву зброю для протидії Путіну. До того ж, поки що абсолютно невідомо, що передбачатиме законодавча ініціатива Вілсона, як і те, чи має вона підтримку серед інших членів Конгресу, де переважають «трампісти».
Крім цього, Дональд Трамп уже дав зрозуміти, що не даватиме Україні нічого в борг. Лише за гроші чи інші ресурси. Президент США вже заявив, що хоче укласти з Києвом угоду на 500 млн доларів про видобуток корисних копалин та газу в Україні в обмін на військову допомогу та гарантії безпеки. Тобто конкретні кошти за конкретну допомогу та жодного ленд-лізу у борг.
Джо Байден також не активував ленд-ліз для України
І тут варто згадати, що закон про ленд-ліз для України – «Акт захисту демократії в Україні» - був ухвалений ще за президента Джо Байдена, але він так і не був активований. Нагадаємо, що механізм ленд-лізу для Києва був схвалений Конгресом у травні 2022 року і надавав президенту США повноваження посилати зброю за умови, що її вартість буде повернуто пізніше. Але він так і не був задіяний, тому що військові постачання та грошова допомога нашій країні йшли іншими каналами фінансування з бюджету США.
Тоді обговорювався такий важливий момент: якщо вичерпаються можливості чи фінансово буде важко допомагати Україні з боку західних партнерів, тоді в рамках ленд-лізу допомога надається у борг. У рамках ленд-лізу немає строгих обмежень - ту ж військову техніку можна брати ніби в оренду. Тобто ленд-ліз – це ніби «підстраховка» для того ж таки «Рамштайну», якщо там будуть складнощі з грошима чи зброєю.
Думка експерта
Ігор Тишкевич, політолог:
- З одного боку, реєстрація цього законопроєкту про ленд-ліз може бути одним із інструментів Дональда Трампа для тиску на Путіна щодо примусу його до миру в Україні. З іншого - ймовірність його прийняття залежить від того, скільки і чого Америка може поставити Україні. Трамп - бізнесмен, він рахує гроші і не дуже хоче давати щось у борг, як це передбачає ленд-ліз. До того ж, він зараз налаштований на мир, а не на продовження війни. Отже, ймовірність ухвалення нового закону про ленд-ліз буде залежати від багатьох факторів.
До речі
Ленд-ліз вже працював в історії
Цей формат важливий тим, що ним надаватиметься не лише військова допомога. У його рамках в Україну можуть йти горюче, тепле взуття та одяг, ковдри – що важливо для біженців та внутрішньо переміщених осіб, щоб вони вистояли у важкий зимовий період.
Для прикладу можна згадати ленд-ліз часів Другої світової війни – тому що тоді Радянському Союзу та Британії США постачали не лише зброю, а й практично все необхідне – від одягу до ліків, від металу – до продуктів харчування.
![loader](/files/images/preloader.gif)