Оцінка корупції в Україні: які позитивні зміни помітили дослідники
Оцінка корупції в Україні: які позитивні зміни помітили дослідники

Оцінка корупції в Україні: які позитивні зміни помітили дослідники

Оцінка корупції в Україні: які позитивні зміни помітили дослідники

Деякі дослідники помітили позитивні зміни в судовій сфері.

Відповідно до Індексу сприйняття корупції-2024 (Corruption Perceptions Index, CPI), який обчислює Transparency International, в Україні загалом трохи погіршилась ситуація щодо корупції.  Однак трохи вирівняти бали допомогли три інші дослідження. Про це пише Олександр Калітенко, юридичний радник Transparency International Ukraine, в статті "Мінус бал за якість виконання реформ. Що означає просідання України в Індексі сприйняття корупції-2024". 

Йдеться зокрема про дослідження: 

  • Звіт Nations in Transit від правозахисників Freedom House (37 балів), який оцінює бюрократію, захист викривачів, імплементацію антикорупційного законодавства;
  • Індекс трансформації Фонду Бертельсманна (51 бал), що звертає увагу на запобігання корупції, медійне та юридичне переслідування корупціонерів;
  • Індекс верховенства права від проєкту «Глобальна справедливість» (34 бали), що оцінює використання офіційної посади для отримання приватної вигоди.

Так, в останньому дослідженні, де Україна набрали один бал, найпозитивніших змін зазнала судова сфера. Вочевидь, це трапилося через затримання ексголови Верховного суду Всеволода Князєва в травні 2023 року, перезапуск ВРП у січні 2023-го та ВККС у червні 2023 року, старт конкурсу до Конституційного суду тощо.

Фонд Бертельсманна, за дослідженням якого Україна додала два бали, позитивно відгукнувся про процеси діджиталізації, які звужують простір для корупції, та часткової деолігархізації країни, що призвело до послаблення впливу представників великого бізнесу. Також експерти помітили активізацію антикорупційних розслідувань НАБУ та САП, які за останні два роки порушили низку справ проти екснардепів, колишнього міністра Мінагрополітики, ексголови ФДМУ, ДСА та інших топчиновників.

"Проте про рівність чиновників перед законом у звіті наразі не йдеться через загальну корумпованість правоохоронної та судової систем. Дослідники зазначають, що боротьба з корупцією за пріоритетністю поступилася перемозі у війні, а обмежений доступ до публічних даних породжує корупційні ризики", - пише автор. 

У звіті від експертів Freedom House йдеться про успіх антикорупційних інститутів у викритті та правовій оцінці корупції в оборонних закупівлях (на початку 2023 року було також оновлено закупівельне законодавство у сфері оборони). Крім того, правозахисники відзначили повернення обов’язкових електронних декларацій для чиновників та відкладення запуску реєстру олігархів після зауважень, отриманих від Венеційської комісії. Водночас Freedom House застерігає від саботажу певними корупціонерами Державної антикорупційної програми, ухваленої в березні 2023 року.

З іншими матеріалами автора можна ознайомитися за посиланням. 

Джерело матеріала
loader
loader