Дональд Трамп під час зустрічі з королем Йорданії Абдаллою ІІ чинив тиск, щоб той прийняв палестинців, які будуть переселені відповідно до плану президента щодо контролю США над Сектором Гази, пише Reuters.
У свою чергу, король заявив про рішучу незгоду з цією пропозицією.
Виступаючи разом із правителем арабської країни в Білому домі, Трамп дав зрозуміти, що не відступить від своєї ідеї переселення жителів спустошеного війною Сектора Гази та перетворення цієї території на "Рів'єру Близького Сходу".
Заява Трампа про те, що палестинцямне буде вільно повернутися до своїх домівок у зруйнованому війною анклаві викликала невдоволення в арабському світі.
"Ми заберемо його. Ми будемо його берегти, ми будемо його розвивати. Врешті-решт там буде створено багато робочих місць для людей на Близькому Сході", – сказав Трамп в Овальному кабінеті, зазначивши, що його план принесе "мир" у регіон.
Король Абдалла ІІ пізніше заявив, що підтвердив Трампу "непохитну позицію" Йорданії проти переселення палестинців із Гази, а також із окупованого Західного берега, який межує з Йорданією.
"Це єдина позиція всього арабського світу. Пріоритетом для всіх мають бути відбудова Гази та вирішення гострої гуманітарної кризи без переселення палестинців", – написав він у соцмережі X.
Попри позицію йорданського короля, Трамп заявив, що Йорданія та Єгипет у підсумку погодяться прийняти переміщених мешканців Гази. Обидві країни значною мірою залежать від економічної та військової допомоги США.
"Я вірю, що ми матимемо ділянку землі в Йорданії для розміщення палестинців. Я вірю, що така сама ділянка буде в Єгипті. Можливо, знайдеться й інше місце, але я думаю, що після завершення наших переговорів ми знайдемо місце, де вони зможуть жити щасливо та безпечно", – сказав Трамп.
Питання американської допомоги
Трамп, який натякнув на можливість припинення фінансової допомоги Йорданії, заявив, що не використовує це як загрозу.
"Ми надаємо багато грошей Йорданії, а також Єгипту – дуже багато обом країнам. Але мені не потрібно цим погрожувати. Я думаю, ми вище за це", – сказав він.
Король Абдалла раніше вже заявляв, що виступає проти будь-яких спроб анексії земель та примусового переселення палестинців. Він став першим арабським лідером, який зустрівся з Трампом після того, як було озвучено план щодо Гази.
Хоча обидва лідери демонстрували доброзичливість один до одного, заяви Трампа щодо Гази поставили короля Абдаллу у скрутне становище, враховуючи чутливість питання про право палестинців на повернення на землі, які багато хто з них залишив під час війни 1948 року, що супроводжувала створення Ізраїлю.
У якийсь момент Трамп, здавалося, намагався схилити короля Абдаллу до того, щоб він погодився прийняти палестинців із Гази. Король відповів, що він зробить те, що буде в інтересах його країни, але зазначив, що Йорданія готова прийняти на лікування дві тисячі хворих дітей із Гази.
Адбалла ІІ також зазначив, що арабські країни готуються представити у Вашингтоні альтернативну пропозицію.
"Питання в тому, як зробити так, щоб це спрацювало в інтересах усіх", – сказав він, почуваючись ні в сих, ні в тих, проте вголос не підтримавши і не відкинувши план Трампа.
Міністр закордонних справ Йорданії Айман Сафаді пізніше повідомив державному телеканалу "Аль-Мамляка", що існує єгипетський план з відновлення Гази без переселення її мешканців.
Чиновники Йорданії до переговорів заявляли, що хочуть уникнути ситуації, коли Трамп змусить короля публічно висловитися з цього приводу, і заяви в Овальному кабінеті не були заплановані.
Двоє лідерів виступили перед журналістами у присутності сина короля, кронпринца Хусейна, міністра закордонних справ Сафаді, державного секретаря США Марко Рубіо та інших посадовців. Пізніше король зустрівся з групою американських сенаторів, зокрема з лідером республіканської більшості Джоном Туном.
Нестабільне перемир'я
Пропозиція Трампа ускладнила і без того напружену ситуацію в регіоні, включаючи крихке перемир'я між Ізраїлем та палестинським угрупованням ХАМАС.
У понеділок ХАМАС заявив, що припиняє звільнення ізраїльських заручників із Гази до подальшого повідомлення, звинувативши Ізраїль у порушенні угоди про припинення ударів по Газі. Трамп пізніше заявив, що якщо до суботи ХАМАС не звільнить усіх заручників, перемир'я буде скасоване.
"Якщо вони цього не зроблять, то всі умови скасовуються," – сказав Трамп у вівторок, додавши, що не вірить у виконання ХАМАСом умов.
Згідно з проведеним 7-9 лютого опитуванням Reuters/Ipsos, три чверті американців (74%) виступають проти ідеї, щоб США взяли під контроль Газу та переселили її мешканців. Республіканці розділилися у своїй думці: 55% виступають проти, тоді як 43% підтримують цей план.
Про те, чому ідея Трампа виселити палестинців із Сектора Гази неможлива, а також небезпечна як для регіону, так і загалом, розповів В'ячеслав Ліхачов у статті "Рив’єра на руїнах. Трамп шокував світ, але що далі?".