Демограф оцінив, як війна вплине на гендерний баланс в Україні
Демограф оцінив, як війна вплине на гендерний баланс в Україні

Демограф оцінив, як війна вплине на гендерний баланс в Україні

До початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну на 100 жінок припадало приблизно 86 чоловіків. Однак війна внесе суттєві корективи в цей розподіл.

Про це повідомив демограф, заступник директора з наукової роботи Інституту демографії та проблем якості життя НАНУ Олександр Гладун в інтерв'ю ТСН.ua.

Олександр Гладун, скрін з YouTube

Так, вчений каже, що досвід інших воєн чітко демонструє, що чим довше триває війна, тим менше відсоток людей повертається з-за кордону. Тут варто взяти до уваги, що Управління Верховного комісара ООН у справах біженців озвучує цифру у 6,9 мільйона українців, які виїхали за кордон. Це переважно жінки і діти і це "шалені" дані для України.

За словами науковця, саме міграція в першу чергу негативно позначиться на демографічній ситуації в Україні. Ще б пак, за результатами різних минулорічних опитувань, 25% наших громадян сказали, що точно не повернуться до України, 25% запевнили, що обов’язково повернуться, коли закінчиться війна, а 50% – вагаються.

Так, на те, чи повернуться жінки додому, впливає багато чинників, передусім - чи залишилися живими їхні чоловіки, чи мають вони за кордоном роботу та житло.

Що ж стосується України, то тут на фронті гине більше чоловіків, що призводить до того, що диспропорція збільшується на користь жінок.

Олександр Гладун каже, що на початок 2025 року було приблизно однакове співвідношення чоловіків і жінок. А от подальший розподіл залежить від інтенсивності бойових дій, які ніхто не може спрогнозувати.

Швидше за все після війни в Україні буде збільшення частки чоловіків у загальній структурі населення, особливо серед осіб репродуктивного віку. Це зумовлено тим, що значна частина жінок, які виїхали за кордон під час конфлікту, ймовірно, не повернеться до України.

Вчений зазначає, що десь три чверті жінок, які укладають шлюб, мають вік 18-34 роки, а чоловіки – 21-39 років.

"Ми порівняли цю категорію людей у віці 15-49 років, і вийшло, що на 100 жінок буде 110 чоловіків. Тобто сильної статі після закінчення війни буде більше. Причина в тому, що більша частина жінок цієї вікової групи за кордоном, і вони, за нашим прогнозом, не повернуться до України", – розповідає Олександр Гладун.

Зазначимо, що нині кількість населення на підконтрольній Україні території становить 29 млн людей. При цьому демографічна ситуація в Україні продовжує погіршуватися.

Раніше ми розповідали, що реформи у дитячих садочках: які зміни у роботі та чи піднімуться зарплати вихователям

Також, канікули за новими правилами: скільки днів відпочинку залишили школярам

Джерело матеріала
loader