Мобілізація з інвалідністю: коли можна потрапити в армію навіть проти своєї волі
Мобілізація з інвалідністю: коли можна потрапити в армію навіть проти своєї волі

Мобілізація з інвалідністю: коли можна потрапити в армію навіть проти своєї волі

В Україні мобілізація осіб з інвалідністю загалом не передбачена, але є певні нюанси.

Навколо мобілізації тих, хто має висновок МСЕК про обмеження можливостей постійно багато обговорень. Ще б пак, восени 2024 року були анонси про те, що відстрочку для осіб з інвалідністю 3 групи можуть скасувати.
Однак наразі мобілізація інвалідів 3 групи, а також другої або першої в нашій країні неможлива – у таких осіб є законне право на відстрочку. Незалежно від встановленої групи, від самого початку війни діє таке правило, і немає жодних передумов думати, що в 2025 році щось змінилося.

ТЦК. Фото: скрін youtube

Разом з тим, українці, яким встановили інвалідність після 24 лютого 2022 року, мають пройти перекомісію і підтвердити свій діагноз. Однак є і винятки.

Підтверджувати діагноз не потрібно, якщо інвалідність отримано через:

  • відсутність стопи, кисті, кінцівки або парного органу;
  • підвищення або зниження групи;
  • психічні розладів, церебральний параліч, онкологію або порушення розумового розвитку.

Також перекомісію не потрібно проходити в разі встановлення інвалідності 1 групи, адже її дають за найважчих захворювань, які важко сфальсифікувати.

Таким чином, в ТЦК запевняють, що єдиний варіант опинитися людині з інвалідністю в лавах ЗСУ – підписати контракт добровільно. Однак для цього він має пройти військово-лікарську комісію, щоб отримати дозвіл на службу у зв'язку зі станом здоров'я.

Отож, якщо інваліду 3 групи працівник ТЦК вручив повістку, то така людина має прийти до ТЦК з документами, які підтверджують інвалідність, та звірити військово-облікові дані. А от призвати таких людей на службу можуть лише за їхньою згодою і за місцем проживання.

Візит до ТЦК. Фото: скрін youtube

Коли можуть мобілізувати інваліда проти його волі

Хоча мобілізація інвалідів в Україні заборонена законом, є ситуації, за яких такий чоловік може опинитися на фронті проти своєї волі. Це можливо у двох випадках:

Якщо чоловік не оформив відстрочку. Важливо пам’ятати – інвалідність не дорівнює відстрочці. Таким чоловікам все одно потрібно подавати документи в ТЦК або реєструватися в додатку Резерв+, щоб отримати звільнення від служби. Якщо особа з інвалідністю проігнорувала цей крок і не оформила офіційну відстрочку, то може потрапити в армію.

Якщо інвалідність не була підтверджена. Ліквідація МСЕК призвела до того, що їх замінили лікарсько-експертні групи. Можлива ситуація, коли під час переогляду фахівці не підтвердять наявність інвалідності у чоловіка. У такому разі особа стане призовником.

Раніше Знай.ua стало відомо про те, що мобілізація 18-річних та жінок: колишній міністр пояснив, що мала зробити Україна.

Джерело матеріала
loader
loader