Ціни на молочні продукти зросли на останньому аукціоні GDT 4 лютого, що відображає глобальні зміни у балансі попиту та пропозиції. Ціновий індекс піднявся на 3,7% до 1264 пунктів, а середня ціна молочних продуктів досягла 4296 доларів за тонну. Основними факторами зростання стали скорочення виробництва молока-сировини в Океанії, зниження випуску вершкового масла та сухого незбираного молока в Новій Зеландії та Європі, а також активізація закупівель перед Рамаданом.
Зокрема, ціна на вершкове масло зросла на 3,4% до 7222 дол./т, оскільки виробництво в ЄС та Океанії не встигає за попитом. В Європі зросли оптові контракти на масло, проте роздрібні продажі скорочуються. Водночас США накопичують значні запаси, що може стримати подальше зростання цін. Попит на новозеландське масло залишається стабільно високим, особливо на експортних ринках.
Сухе незбиране молоко подорожчало на 4,1%, до 4169 дол./т, через скорочення виробництва в умовах спеки в Океанії. Активність покупців посилюється в Бразилії, Європі та Алжирі. Водночас Китай продовжує знижувати імпорт, що дає європейським виробникам можливість переорієнтовувати молоко-сировину на інші продукти, такі як сири та масло. За оцінками Rabobank, у 2025 році Китай може скоротити виробництво молока на 1,5%, що сприятиме новому витку попиту на імпорт.
Варто відзначити, що зневоднений молочний жир подорожчав на 2,4% до 6766 дол./т, а ціна на сухе знежирене молоко зросла на 4,7% до 2835 дол./т. Активізація закупівель у мусульманських країнах, зокрема Алжирі, пов'язана з підготовкою до Рамадану, який цього року триватиме з 28 лютого до 29 березня. Учасники ринку очікують подальшого підвищення цін на ключові молочні продукти у березні-квітні, якщо ситуація з пропозицією не зміниться.
Наступні торги GDT відбудуться 18 лютого, і, ймовірно, тенденція до зростання цін збережеться, якщо пропозиція молока-сировини залишатиметься обмеженою.