Таку думку дипломат висловив в інтерв’ю Укрінформу.
«На жаль, в Україні досі не вирішене питання легалізації навіть тих білорусів, які воюють у ЗСУ… У моєму розумінні, якщо люди воюють у Збройних силах України, наш моральний обов’язок – допомогти їм вирішити ці питання», - сказав Кизим.
Він зазначив, що білоруси є найбільшою етнічною групою в лавах Збройних сил України. Дипломат також зауважив, що як тільки вони підписують контракт із ЗСУ і долучаються до одного з білоруських формувань, у Білорусі їх автоматично вважають терористами. А якщо в цих людей закінчується термін дії паспорта, з яким вони виїхали в Україну, для його продовження треба йти в білоруське консульство, яке тут не працює, бо немає посольства. Окрім того, торік у Білорусі ухвалили закон, що обмін або продовження паспорта може відбуватися тільки на її території.
«Тобто ця людина, яка зараз зі зброєю в руках захищає нас від російської агресії, має їхати в Білорусь, де вона автоматично підпадає під закон про тероризм і отримує за це 15 років. І ми нічого не можемо зробити, щоб допомогти цій людині з паспортом… Я вважаю, що це наша ганьба», - акцентував посол з особливих доручень.
У цьому контексті Кизим зауважив, що, приміром, у Польщі та Литві знаходять варіанти і на законодавчому рівні ухвалюють порядок продовження або визнання документів.
«А в нас доходить до того, що коли, наприклад, білоруський доброволець хоче прийняти українське громадянство, він має принести довідку з посольства Білорусі в Україні, що стоїть на консульському обліку», - констатував дипломат.
Як повідомляв Укрінформ, Президент України Володимир Зеленський 6 лютого відзначив державними нагородами воїнів, які беруть участь у Курській операції, та вручив паспорти громадян України двом іноземцям, які б’ються за незалежність України нарівні з українцями, – воїнам із Білорусі та Росії.