В Україні запроваджують новий формат військової підготовки для молоді, який фактично стане обов’язковою частиною освітнього процесу. Студентів навчатимуть тактичним дисциплінам, поводженню зі зброєю, військовій психології та домедичній допомозі.
Це означає, що чоловіки, які навчаються у вишах, не зможуть уникнути базової військової підготовки (БВП), а для тих, хто не навчається – передбачена базова військова служба.
Починаючи з 2025 року, всі чоловіки у віці від 18 до 25 років будуть проходити базову військову підготовку у вишах або службу в армії замість строкової служби. Законопроєкт №12076 передбачає, що ця система стане обов’язковою, і без її проходження студенти можуть бути навіть відраховані.
Навчання включатиме 300 академічних годин, з яких 90 годин буде присвячено теорії, а решта – практичній підготовці. Викладати курс будуть ветерани або військові інструктори, а саме навчання проходитиме як в університетах, так і на спеціальних полігонах.
Відмовитися від базового вишколу можна лише в кількох випадках: за станом здоров’я, якщо людина вже проходила військову службу, або якщо громадянин служив в армії іншої держави до отримання українського громадянства. Жінки можуть проходити цю підготовку добровільно, але їх ніхто не змушуватиме.
Після закінчення БВП студенти мають скласти військову присягу та отримати військово-облікову спеціальність. При цьому, навіть якщо студент пройшов навчання, його не можуть мобілізувати до 25 років.
Тим, хто не навчається у вишах, доведеться пройти базову військову службу. У мирний час вона триватиме 5 місяців, а у воєнний – 3 місяці. Для вступу на державну службу або роботу в прокуратурі також необхідно буде пройти таку підготовку.
Раніше ми розповідали, що навчатимуться далеко не всі: в Україні хочуть створити нову професію
Також, нововведення для військовозобов’язаних у лютому: що варто знати та коли чекати