![Мобілізація тих, хто не служив: граничний вік, головна умова, підстави для відстрочки](https://thumbor.my.ua/M_NjBC1zXiTDNwz-BRBbBIxhFVY=/800x400/smart/filters:format(webp)/https%3A%2F%2Fs3.eu-central-1.amazonaws.com%2Fmedia.my.ua%2Ffeed%2F53%2F487e1b7e0c457e6cac63595c971ab43d.jpg)
Мобілізація тих, хто не служив: граничний вік, головна умова, підстави для відстрочки
В Україні триває мобілізація, і у військо беруть не лише тих, хто вже має відповідні знання. Однак призов українців, які раніше не служили або не здобували військову освіту, має декілька відмінностей.
Під час воєнного стану за законом підлягають мобілізації в Україні чоловіки віком 18-60 років, однак є численні нюанси. Юрист "Приходько та партнери" Данило Гончаренко пояснив, як зараз призивають тих, хто не служив в армії.
Мобілізація в Україні: чи призивають тих, хто не служив
Проходження строкової служби не звільняє від мобілізації. Особи ж, які її не проходили, формують так званий громадський резерв. В разі оголошення загальної мобілізації їх можуть залучати для поповнення лав:
- Збройних сил України;
- Національної гвардії;
- інших військових формувань.
Єдина умова — придатність до військової служби відповідно до висновку ВЛК.
Окрім того, як передавав Фокус, військовозобов’язані без жодного досвіду й навичок можуть бути мобілізовані лише з 25 років. Водночас ті, хто пройшов строкову службу або закінчив військову кафедру, можуть бути мобілізовані вже з 18. Верхня вікова межа незмінна — 60 років.
Мобілізація в Україні: що відрізняється, якщо не був в армії
Чоловіки, які не служили раніше, не мають відповідної підготовки, тому таких новобранців спочатку навчають у спеціальних центрах або на полігонах. На фронт без знань і навичок таких мобілізованих відправляти не можна.
Водночас громадський резерв — важливе джерело для ротаційного поповнення на випадок тривалих бойових дій і потреби у додаткових силах. За результатами навчань новобранці без досвіду мають вміти обходитися зі зброєю, засвоїти основи військової справи й тактичної підготовки.
Мобілізація в Україні: коли потрібно відстоювати свої права
Юрист попередив, що на практиці траплялись випадки, коли мобілізованих без знань і досвіду намагались одразу скерувати на фронт, ігноруючи етап навчань. В такому разі він не радить піддаватись емоціям або провокаціям, натомість поводитись виважено і коректно.
Водночас краще не зволікати та звернутися за допомогою, в тому числі можна заручитись підтримкою кваліфікованого юриста. В ситуації порушення прав можна написати звернення до уповноважених органів або боротись за свої інтереси в суді.
Мобілізація в Україні: підстави для звільнення
Звільнення від мобілізації можливе лише у випадках, які регулює закон.
Зокрема, відстрочку мають:
- студенти;
- працівники стратегічних підприємств;
- багатодітні батьки;
- опікуни непрацездатних осіб;
- тощо.
Варто зазначити, що Фокус публікував повний перелік категорій українців, які у 2025 році мають право на відстрочку.
Якщо людина підлягає мобілізації, не має відстрочки й при цьому відмовляється виконувати свій обов’язок, це веде до юридичної відповідальності.
Нагадаємо, адвокатка Віолета Монастирська пояснила, в яких випадках можуть мобілізувати багатодітного батька.
Також юристи розповіли, на який термін українцям надають відстрочку в умовах загальної мобілізації.
![loader](/files/images/preloader.gif)