План Трампа щодо Гази “розділив” Республіканську партію
План Трампа щодо Гази “розділив” Республіканську партію

План Трампа щодо Гази “розділив” Республіканську партію

План Трампа щодо Гази “розділив” Республіканську партію

Помічники президента США також намагаються "пом'якшити" найбільш суперечливі моменти ініціативи Трампа на тлі міжнародного осуду.

Пропозиція президента США Дональда Трампа взяти Сектор Гази під контроль Вашингтона та переселити палестинців з анклаву викликала розгубленість і скептицизм серед деяких його однопартійців-республіканців, у той час як інші підтримали “сміливу та рішучу” ідею, повідомляє Reuters.

Таку ідею Трамп висловив під час зустрічі з прем'єр-міністром Ізраїлю Беньяміном Нетаньягу в Білому домі у вівторок, 4 лютого. Ізраїльський лідер похвалив план Трампа.

Пропозиція президента США, однак, викликала міжнародний осуд і певну незгоду серед республіканців у Конгресі, які підтримали ініціативи Трампа, такі як призупинення допомоги іноземним державам та скорочення кількості федеральних працівників.

Скептично налаштовані законодавці заявили, що вони, як і раніше, виступають за рішення про дві держави для Ізраїлю та палестинців, яке вже давно є основою американської дипломатії. Деякі з них також відкинули ідею витрачати гроші американських платників податків або відправляти війська США у спустошений війною регіон.

“Я думав, ми голосували за “Америка понад усе”, - сказав сенатор-республіканець Ренд Пол.

Республіканці мають незначну більшість у Конгресі над демократами, які категорично відкидають ідею Трампа. 

“Це етнічна чистка під іншою назвою”, - сказав сенатор-демократ Кріс Ван Холлен.

Сенатор-республіканець Джеррі Моран заявив, що ідею рішення про дві держави не можна просто відкинути. 

“Це не те, що може бути вирішено в односторонньому порядку”, - зазначив Моран.

Республіканська сенаторка Ліза Меркавскі сказала, що не буде робити припущення про можливі пропозиції введення американських військ у регіон, “який вже бачив достатньо потрясінь”.

“Я навіть не хочу спекулювати на цьому питанні, бо думаю, що це досить страшно”, - додала вона.

Тим часом спікер Палати представників республіканець Майк Джонсон похвалив план Трампа як “сміливу, рішучу дію, спрямовану на забезпечення миру в цьому регіоні”.

Джонсон повідомив, що обговорить це питання з Нетаньягу, коли зустрінеться з ним у Капітолії в четвер, 6 лютого.

“Я думаю, люди розуміють необхідність цього, і ми будемо підтримувати Ізраїль у його прагненні досягти цієї мети. І ми будемо підтримувати президента в його ініціативі”, - заявив він.

Лідер республіканців у Сенаті Джон Тун сказав, що виступає за “принесення миру, стабільності й безпеки в цей регіон”, але кожна ідея повинна бути ретельно перевірена.

CNN пише, що для багатьох республіканців пропозиція Трампа стала несподіванкою. Навіть один з радників президента з питань Близького Сходу не чув про цю ідею, поки Трамп не озвучив її під час пресконференції. 

Державний секретар Марко Рубіо, який перебував з візитом у Гватемалі, вперше почув про цю ідею, коли дивився пресконференцію Трампа. Близьким Сходом “більше займається” союзник Трампа Стів Віткофф, який виконує обов'язки представника США у регіоні.

Рубіо згодом заявив, що Штати готові “зробити Газу знову прекрасною” і мета Вашингтона — “тривалий мир у регіоні для всіх людей”. 

За даними Axios, це була власна ідея Трампа, яка не обговорювалася з його помічниками до пресконференції. 

Помічники Трампа спробували “пом'якшити” суперечливі моменти ініціативи

Міжнародна спільнота значною мірою з обуренням відреагувала на ідею Трампа. На тлі такого міжнародного осуду в адміністрації президента США намагаються “пом'якшити” суперечливі моменти ініціативи Трампа щодо анклаву.

Білий дім спробував “заспокоїти” побоювання щодо військової інтервенції США в Газі, наполягаючи на тому, що план Трампа взяти під контроль анклав не обов'язково означає введення туди американських військових.

Прессекретар Білого дому Керолайн Левітт заявила, що, хоча президент зробив “історичну пропозицію для США взяти під контроль Газу”, він не взяв на себе зобов'язання відправити в анклав американські війська, пише FT.

“Президенту зрозуміло, що Сполучені Штати повинні бути залучені в ці зусилля з відновлення. Це не означає, що американські війська повинні бути в Газі. Це не означає, що американські платники податків будуть фінансувати ці зусилля”, - сказала вона в середу, 5 лютого.

Трамп проводив передвиборчу кампанію, обіцяючи уникати нових втручань США у справи іноземних держав і “вічні війни”. Опитування Reuters/Ipsos свідчать про обмежену підтримку його нового експансіоністського порядку денного навіть серед виборців-республіканців.

Угода між Ізраїлем і ХАМАС дає змогу побачити деякі елементи стилю Трампа-миротворця. Він не пропонує позиції для переговорів — він висуває ультиматум. Детальніше про це в статті “Трамп-миротворець. Важливі висновки для України” розповідав В’ячеслав Ліхачов.

Джерело матеріала
loader