Удар “базукою”: ЄС може застосувати заходи проти Кремнієвої долини у відповідь на потенційні тарифи Трампа — FT
Удар “базукою”: ЄС може застосувати заходи проти Кремнієвої долини у відповідь на потенційні тарифи Трампа — FT

Удар “базукою”: ЄС може застосувати заходи проти Кремнієвої долини у відповідь на потенційні тарифи Трампа — FT

Удар “базукою”: ЄС може застосувати заходи проти Кремнієвої долини у відповідь на потенційні тарифи Трампа — FT

Водночас деякі країни ЄС остерігаються розв'язувати торговельну війну, коли економічне зростання настільки слабке. 

ЄС готується вдарити по Кремнієвій долині у відповідь, якщо президент США Дональд Трамп реалізує свої погрози запровадити тарифи проти Союзу. Як пише FT, ЄС може вперше застосувати механізм протидії примусу (ACI), який деякі чиновники називають “базукою”, що ризикує втягнути сферу послуг у торговельну війну.

Єврокомісія може використати свій інструмент проти примусу в потенційній суперечці з Вашингтоном, заявили виданню два чиновники, це дозволить націлитися на американські галузі послуг, зокрема, на великі технологічні компанії (Big Tech).

Один із чиновників каже, що розглядаються всі варіанти, й ACI — це найжорсткіша відповідь, яка може бути застосована без порушення міжнародного права.

Інструмент ACI, який був розроблений ще під час першого терміну Трампа і згодом використовувався як стримувальний фактор проти Китаю, дозволяє виконавчій владі ЄС запроваджувати обмеження на торгівлю послугами, якщо буде визначено, що певна країна використовує тарифи на товари з метою спонукання до політичних змін.

За словами чиновників, погроза Трампа використовувати тарифи, щоб змусити Данію “віддати” США Гренландію і натиснути на ЄС, щоб той відмовився від заходів проти американських технологічних компаній, підпадає під цю категорію.

ACI дозволяє ЄС обирати варіанти з широкого спектру заходів у відповідь, такі як скасування захисту прав інтелектуальної власності. Механізм також дозволяє ЄС блокувати прямі іноземні інвестиції або обмежувати доступ до ринку для банківських, страхових та інших фінансових груп.

Інший чиновник, однак, застеріг, що, хоча ЄС добре справляється з тарифами на товари, Союз усе ще може ухилитися від розширення суперечки на нові сфери, включаючи торгівлю послугами та права інтелектуальної власності.

Минулого тижня Трамп обіцяв запровадити тарифи проти ЄС, посилаючись на дії Брюсселя проти американських технологічних компаній і великий торговий дефіцит у торгівлі товарами. Він не надав подробиць про те, коли ці заходи будуть реалізовані та чи зможе ЄС домовитися про відстрочку, як це зробили Канада і Мексика.

Міністри торгівлі ЄС у вівторок, 4 лютого, зустрілися у Варшаві, щоб обговорити погрози президента США. Чиновники, які брали участь в обговоренні за зачиненими дверима, заявили, що більшість учасників зустрічі підтримали каральні заходи у відповідь, якщо це буде необхідно.

Комісар ЄС із питань торгівлі Марош Шефчович повідомив, що хоче провести переговори про те, як уникнути тарифів.

“Якщо нас вдарять, ми будемо реагувати рішуче”, - додав єврокомісар.

Водночас деякі країни ЄС остерігаються розв'язувати торговельну війну, коли економічне зростання настільки слабке. 

“Ми хочемо деескалації”, - сказав дипломат ЄС.

Будь-які заходи у відповідь мають бути пропорційними, і Єврокомісія повинна надати докази шкоди, завданої промисловості ЄС. Вона також повинна отримати схвалення щонайменше 15 з 27 країн-членів. Консультації можуть тривати кілька тижнів; останні тарифи у відповідь, запроваджені проти США у 2018 році, ухвалювалися протягом трьох місяців. Канада і Мексика, наприклад, оголосили про власні заходи проти США минулого тижня — протягом кількох годин після рішення Вашингтона запровадити 25% тарифи. Згодом Трамп призупинив дію тарифів проти обох країн в обмін на зобов'язання боротися з потоками нелегальних мігрантів та наркоторгівлею.

Міністр торгівлі Франції Лоран Сен-Мартен заявив Financial Times, що, попри ACI, ЄС можуть знадобитися швидші заходи у відповідь. 

Один із європейських дипломатів сказав, що ЄС може діяти швидко в умовах кризи.

“Подивіться на нашу реакцію на російське вторгнення в Україну або на пандемію COVID”, - зазначив він.

Трамп зробив тарифи одним із ключових зовнішньополітичних інструментів свого другого терміну в Білому домі. Про те, як амбітні цілі нового президента США вплинуть на економіку та фінанси Штатів, альянси Вашингтона та міжнародну торгівлю, розмірковували Володимир Корнєєв у статті “Трамп-2025. Чи настане "золота доба" для американської економіки?” та Олексій Кущ у статті “Америка проти всіх. США готуються до нової торгової ери”.

Джерело матеріала
loader
loader