Про це повідомила координаторка груп родин військовополонених та зниклих безвісти організації «Медійна ініціатива за права людини» Олена Бєлячкова у новій програмі проєкту Укрінформу «Нація непереможних».
«Створення медичних змішаних комісій під час збройного конфлікту дозволяється згідно з Женевською конвенцією. Ця комісія передбачає наявність лікаря країни, яка утримує в полоні, і двох нейтральних лікарів. В ідеалі це має бути хірург і терапевт. Цих нейтральних лікарів повинна погодити Росія і надати допуск до місць утримання військовополонених. Але цього не відбувається, відповідно, комісія не може запрацювати», – розповіла Бєлячкова.
Правозахисниця пояснила, що за Женевською конвенцією також може підключитися і активно впливати на країну, яка утримує полонених, держава-покровителька, яку мають узгодити обидві сторони воєнного конфлікту.
«Тобто, якщо Україна пропонує якусь нейтральну державу, відповідно, РФ для того, щоб ця держава стала покровителькою, повинна її погодити. І тут ми, все-таки, сподіваємося, що цей механізм спрацює, бо у держави-покровительки є чимало можливостей і функцій для того, щоб покращити ситуацію щодо тих, кого утримує Росія, їхнього стану здоров'я, судових процесів, на які представники держави-покровительки можуть потрапляти. Наша задача – змусити знайти ті механізми, які хоча б збережуть життя і частково хоча б якесь здоров'я полонених українців», – стверджує Бєлячкова.
Більше про боротьбу за права зниклих безвісти і полонених українців, блокування Росією українських напрацювань, питання до роботи Міжнародного комітету Червоного Хреста, ціну волонтерства і не тільки можна дізнатися з чергової програми «Нація непереможних», яка вийшла на Ютуб-каналі Укрінформу.
Організація «Медійна ініціатива за права людини» була заснована у вересні 2016 року. Відразу після створення основною діяльністю МІПЛ були журналістські розслідування порушень прав людини з подальшим адвокаційним супроводом справ. Наразі МІПЛ поєднує моніторинг і документування порушень прав людини у зв’язку зі збройною агресією РФ, висвітлення, розслідування окремих епізодів, аналіз зібраних даних та адвокаційні активності.
Як повідомлялося, Україна влітку 2023 року створила змішані медкомісії, необхідні для повернення з полону тяжкохворих і тяжкопоранених захисників.
У листопаді 2024 року уповноважений Верховної Ради з прав людиниДмитро Лубінець повідомив, що російська сторона свідомо не створює змішані медичні комісії, які мають інспектувати стан здоров’я полонених і відправляти важкохворих та важкопоранених під опіку третьої країни або репатріювати.
За словами Лубінця, якщо у Росії створять змішані медкомісії, то далі вони мають допустити ці комісії до всіх українських військовополонених, зафіксувати, хто підпадає під визначення «важкопоранений» відповідно до Женевських конвенцій. А після цього автоматично має стартувати процедура репатріації, тобто евакуація на територію України.
Проєкт Укрінформу «Нація непереможних»розповідає про силу духу та незламність українського народу, що передаються через призму реальних історій життя та діяльності кожного героя програми.