Президент Дональд Трамп заявив, що США вже надали Україні величезну допомогу, яка набагато перевищує те, що сумарно дала вся Європа. Але водночас ця війна стосується американців значно меншою мірою, ніж європейців. Адже між Америкою і війною пролягає цілий океан, а не умовні кордони на карті спільного континенту.
Тому американці й надалі готові допомагати Україні, однак вони хочуть гарантій, що ця допомога не буде благодійністю, а буде належним чином компенсована Сполученим Штатам. "Ми говоримо Україні, що у них дуже цінні рідкоземельні метали... Ми хочемо укласти з Україною угоду, за якою вони забезпечать нашу допомогу своїми корисними копалинами та іншим", - заявив Д.Трамп.
Росія вже окупувала 38% родовищ рідкоземельних мінералів України, а США зацікавлені в отриманні доступу до українських ресурсів. Україна має значні запаси кольорових і рідкоземельних металів, зокрема унікальні родовища берилію, цирконію, танталу, комплекс фосфорних руд. Київ також має реальну можливість вийти на світовий ринок з чистими та надчистими металами, такими як галій, індій, талій, свинець, олово. На жаль, українські енергетичні родовища, метали та мінерали вартістю щонайменше 12,4 трильйона доларів вже знаходяться під контролем Росії.
Крім 63% вугільних родовищ України, Москва привласнила 11% нафтових родовищ, 20% родовищ природного газу, 42% металів і 38% родовищ рідкоземельних та інших критичних мінералів, включаючи літій. Кремль захопив 41 родовище вугілля, 27 ділянок природного газу, 14 ділянок пропану, 9 родовищ нафти, 6 родовищ залізної руди, 2 дільниці титанової руди, 2 дільниці цирконієвої руди, одну ділянку стронцію, одне літієве родовище, одне уранове, одне родовище золота та значний кар’єр вапняку. Тож вклавши у війну проти України 0,5 трильйона доларів, Москва захопила природних багатств у 25 разів більше вкладеного, що тільки підтверджує характер цієї війни як виключно грабіжницький та колоніальний.
Україна має найбільші в Європі запаси літію, титану та значні поклади інших копалин, необхідних у виробництві акумуляторів, електротранспорту та іншої техніки, а також забезпечення паливом атомних електростанцій. Тому Київ розробив інвестиційний портфель щодо їх спільної розробки вартістю 3,6 млрд. дол. Ще в 2023 році Кабінет міністрів України затвердив список корисних копалин, які мають стратегічне значення для економіки та оборони, а також родовищ, де їх видобувають. Перелік містить 5 корисних копалин: ванадієві, літієві, титанові, уранові руди та калійну сіль. Саме на ці родовища можуть бути укладені угоди про розподіл продукції, а це 26 родовищ.
Спільна розробка родовищ рідкісноземельних металів була частиною Плану перемоги президента України Володимира Зеленського, який був запропонований обраному президенту США восени 2024 року. Мова, зокрема, йшла про спільну розробку родовищ літію і титану. План перемоги містить пропозицію для міжнародних партнерів щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання економічного потенціалу. Адже поклади критичних ресурсів в Україні разом із глобально важливим потенціалом України у виробництві енергії та продовольства є одними з ключових загарбницьких цілей РФ у цій війні.
"Україна пропонує США разом з визначеними партнерами, зокрема це Євросоюз, частиною якого Україна буде, та з іншими партнерами у світі, укласти спеціальну угоду щодо спільного захисту наявних в Україні критичних ресурсів, спільного інвестування та використання відповідного економічного потенціалу. Це також - мир завдяки силі. Економічній силі", - акцентував В.Зеленський.
Президент України висловив думку, що така угода органічно доповнить та посилить існуючу систему економічного тиску на Росію. Дональд Трамп, як повідомляє Financial Times, зацікавився цим пунктом "Плану перемоги", а сенатор-республіканець Ліндсі Грем заявив, що українські рідкоземельні елементи можуть стати стратегічним активом. Президент В.Зеленський восени вже обговорював це питання з Д.Трампом.
Рідкісні метали мають унікальні властивості, що робить їх незамінними у високотехнологічній промисловості, включаючи виробництво електроніки, акумуляторів, магнітів, лазерів та сучасної військової техніки. Україна має запаси літію - близько третини від доведених у Європі; запаси графіту - входить до топ-5 провідних держав; запаси титану - входить до топ-10 країн; поклади уранових руд - посідає перше місце в Європі та 11-те у світі. В Україні також є запаси й іншої критичної сировини: марганцю, заліза, золота, свинцю, цинку, кобальту, нікелю, міді, цирконію та ін.
Чи означає все це, що Україні слід чекати на нові поставки зброї з-за океану і бути готовою до продовження війни. Також не виключено, що президент США озброїть Україну до зубів, однак не дозволить застосовувати усю зброю зараз у надії на укладення швидкого миру. Що стосується рідкоземельних металів, то частина із них залягає в окупованій зоні. Можливо Україні тепер дадуть зброю, щоб їх повернути військовим шляхом.
Канцлер Німеччини О.Шольц назвав пропозицію президента США "прив'язати" допомогу Києву до українських ресурсів "егоїстичною". За його словами, Київ має використовувати ці ресурси для відновлення країни після закінчення бойових дій.
Між тим, Україна готова до домовленостей з президентом США, адже серед населення є розуміння, що якщо природні ресурси не використати разом з США, то з часом Росія їх зможе просто безкоштовно загарбати, як вже це зробила на Донбасі та тимчасово окупованій території Запорізької та Херсонської областей. Разом з цим в Україні від Вашингтону очікують необхідну допомогу у закінченні російської агресії та надійні гарантії безпеки, щоб запобігти війни у майбутньому.
Російська пропаганда намагається спотворювати заяви Д.Трампа, щоб дискредитувати українське керівництво та партнерство з Вашингтоном. Проте співпраця з США та ЄС щодо українських стратегічних ресурсів – це взаємовигідне партнерство. Адже Київ залишає за собою контроль над своїми надрами.