ОПЕК проігнорувала вимогу Трампа щодо нафти: чому виникла проблема та які наслідки
ОПЕК проігнорувала вимогу Трампа щодо нафти: чому виникла проблема та які наслідки

ОПЕК проігнорувала вимогу Трампа щодо нафти: чому виникла проблема та які наслідки

Деякі країни-члени ОПЕК та ОПЕК+ добровільно скорегували обсяги видобутку нафти, вказано на порталі експортерів нафти. Корегування відбулось або відбудеться у бік зменшення виробництва.

3 лютого відбулось 58 засідання представників "Організації країн — експортерів нафти" (ОПЕК). Під час засідання обговорили чинний план обсягів видобутку. Члени організації підтвердили, що плани не змінюються і видобуток не зросте і не впаде мінімум до квітня 2025 року. Таким чином організація проігнорувала вимогу президента США Дональда Трампа наростити кількість нафти на ринку, щоб швидше закінчити російсько-українську війну. Деталі рішення експортерів нафти з'явилось на порталі ОПЕК.

ОПЕК проігнорувала вимогу Трампа — деталі

У пресрелізі про засідання 3 лютого, опубліковане на порталі організації, не згадується Трамп. Натомість там ідеться про зустріч, яка відбулась згідно з планом, а не у відповідь на якісь вимоги ззовні. Вказано, що відбулась онлайн-нарада Спільного міністерського моніторингового комітету членів ОПЕК та ОПЕК+. Під час наради усі члени підтвердили, що дотримуються попередніх домовленостей, а також рухаються до спільних цілей.

Окремо згадали двох членів — Казахстан (входить в ОПЕК+) та Іран. Ці дві країни показали "кращу відповідність" та провели "додаткові добровільні коригування видобутку", ідеться у пресреліз. Крім того, організація буде моніторити поведінку інших членів спільноти щодо "добровільних корегувань", які узгодили 1 грудня 2024 року.

У звіті навели дві дати щодо діяльності організації:

  • Декларація про співпрацю (DoC), у якій вказані зобов'язання щодо видобутку нафти, чинна до кінця 2026 року;
  • наступна зустріч, на якій ймовірні обговорення питання про обсяги, відбудеться 5 квітня 2025 року.

Дії членів ОПЕК та ОПЕК+

Тим часом у медіа можна відшукати дані про "добровільні" корегування Казахстану та Ірану. Зокрема, Казахстан у вересні 2024 року перевищив квоти ОПЕК на 125 тис. баррелів на добу, написали на Reuters. Тим часом у січні 2025 року видання Moscow Times повідомило, що ця країна готується зменшити видобуток, але остаточне рішення прийме на засіданні ОПЕК та ОПЕК+. Тим часом Іран тимчасово наростив видобуток, але це триватиме до березня 2025 року, розповіли на Enkorr.

На порталі ОПЕК є інфографіка з тенденціями цін на нафту. На верхньому графіку показали падіння цін у районі 2020 року та стрімке зростання у 2022. Загальна тенденція — на нижньому графіку. Графік показує, що в середньому протягом останніх десяти років ціни на нафту істотно не змінювались.

ОПЕК - графік цін на нафту потягом останніх 20 років
Фото: Скриншот

ОПЕК та ОПЕК+ — інформація

ОПЕК — це "Організація країн-експортерів нафти", до складу якої входить 11 країн. Сумарно ці країни контролюють майже 80% світових запасів нафти та 44% видобутку. Серед членів — Об'єднані Арабські Емірати, Саудівська Аравія, Кувейт, Іран та ін. Також є ОПЕК+ — спільнота 10 країн, які дотримуються тих же домовленостей, що і члени ОПЕК. Серед них — Росія, Казахстан, Азербайджан та ін.

Зазначимо, 24 січня президент США Дональд Трамп звернувся до країн-членів ОПЕК і закликав їх збільшити видобуток нафти. Таким чином впаде ціна на пальне, це ослабить РФ та допоможе швидше зупинити російсько-українську війну, вважав американський політик.

Нагадаємо, 28 січня Reuters розповіло, як санкції США вдарили по тіньовому флоту РФ, який возив нафту по світу.

Теги за темою
війна санкції нафта
Джерело матеріала
loader