Генсек Ради Європи вітає прогрес у підготовці статуту спецтрибуналу для РФ
Генсек Ради Європи вітає прогрес у підготовці статуту спецтрибуналу для РФ

Генсек Ради Європи вітає прогрес у підготовці статуту спецтрибуналу для РФ

Прогрес у підготовці до запуску Спеціального трибуналу в рамках Ради Європи, завершення створення компенсаційного механізму до Реєстру збитків та розгляд позовів проти РФ Європейським судом з прав людини є частинами єдиної системи, яку Рада Європи створила, аби Росія понесла повну відповідальність за свої злочини проти України.

Про це генеральний секретар РЄ Ален Берсе заявив на пресконференції за підсумками 13-го засідання Core Group (основної групи) зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України, передає кореспондент Укрінформу.

«Core Group досягла важливого прогресу на правовому рівні в підготовці статуту Спеціального трибуналу, це матиме вплив на українців впродовж наступних поколінь. Однак важка робота тільки починається. Ми не зупинимося доти, доки Росія не понесе повної відповідальності», - зазначив Берсе.

Він додав, що справедливість і відшкодування - це дві сторони однієї медалі. Тож наступним кроком РЄ буде створення спеціальної комісії з розгляду позовів, аби запустити механізм компенсації, який є необхідним елементом для функціонування Реєстру збитків.

«Нам потрібно мати повноцінний компенсаційний механізм для України. Комісія з відшкодування збитків буде наступним необхідним кроком, минулого тижня ми досягли значного прогресу в ухваленні технічного завдання для цього», - зазначив Берсе.

Він нагадав, що в квітні минулого року Рада Європи запустила Реєстр збитків для України, який на сьогодні вже зареєстрував 13 тис. позовів за пошкодження або руйнування житла. Нещодавно Реєстр також запустив нову категорію позовів у зв'язку зі смертю найближчого члена родини.

Усі ці рішення, за словами Берсе, є частиною єдиної системи Ради Європи, що сповна використовує свій досвід та знання на підтримку України.

«У нас є Європейський суд з прав людини, який розглядає понад 4 тис. справ проти Росії, пов'язаних із подіями в Криму, на Донбасі та повномасштабною війною в Україні. У нас в Реєстрі збитків буде Комісія з розгляду претензій і повний механізм компенсації, і ми повинні мати Спеціальний трибунал щодо злочину агресії», – пояснив він.

На 13-му засіданні міжнародної Core Group у Брюсселі було закладено правові основи Спеціального трибуналу, включаючи ключові елементи його статуту.

Утворена у 2023 році Core Group зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України - це група старших юридичних експертів з близько 40 держав, які співпрацюють з українською владою, Єврокомісією, Європейською службою зовнішньої діяльності та Радою Європи.

Створення такого трибуналу раніше підтримали Парламентська асамблея Ради Європи, Європарламент, Парламентська асамблея НАТО, Парламентська асамблея ОБСЄ та окремі держави.

Як повідомляв Укрінформ, у Ризі відбулася 12-та зустріч Коаліції держав (Core Group) зі створення Спеціального трибуналу щодо злочину агресії проти України.

Джерело матеріала
loader