США не знають, що робити з $2 млрд Москви, замороженими у JPMorgan ‒ WSJ
США не знають, що робити з $2 млрд Москви, замороженими у JPMorgan ‒ WSJ

США не знають, що робити з $2 млрд Москви, замороженими у JPMorgan ‒ WSJ

США не знають, що робити з $2 млрд Москви, замороженими у JPMorgan ‒ WSJ

Адміністрація Байдена втратила можливість вирішити долю цих грошей.

Росія провела низку масштабних фінансових траншів у Туреччину невдовзі після початку повномасштабного вторгнення в Україну, що привернуло увагу американських регуляторів. Зокрема у 2022 році понад 5 млрд доларів переведені через американські банки, офіційно ‒ для будівництва турецької атомної електростанції "Аккую". Водночас 2 млрд залишаються "замороженими" і американська влада поки не вирішила, як із ними вчинити.

За даними The Wall Street Journal, проєкт АЕС, який підтримували очільник Кремля Владімір Путін і президент Туреччини Реджеп Тайїп Ердоган, став каналом для фінансових операцій, які викликали підозру у США. Американські слідчі з'ясували, що ці кошти могли використовуватися для фінансування державних ініціатив РФ, обходячи міжнародні санкції.

Два найбільші американські банки ‒ JPMorgan Chase і Citigroup ‒ брали участь в обробці транзакцій. За інформацією слідчих Міністерства юстиції США, Росія й Туреччина домовилися про використання "Газпромбанку", який не перебуває під санкціями, для кредитування проєкту на суму 9 мільярдів доларів. Насправді ці гроші надходили від Центрального банку Росії, що дозволяло приховати їхнє реальне походження.

Частина цих фінансів після переказу до Туреччини спрямовувалася на рахунки російських компаній у державному банку Ziraat, що дозволяло РФ проводити фінансові операції в обхід санкцій. Зокрема, у 2022 році через Citigroup у Ziraat надійшли 3 мільярди доларів, ще 2 мільярди переказали через JPMorgan Chase. Коли Міністерство юстиції США виявило підозрілі транзакції, воно заблокувало черговий платіж у 2 мільярди доларів у JPMorgan Chase.

У 2024 році американські прокурори розглянули можливість конфіскації заморожених коштів, звинувативши Росію у відмиванні грошей та ухиленні від санкцій. Однак адміністрація президента Джо Байдена втрутилася та заблокувала цей процес через побоювання щодо можливих наслідків для відносин із Туреччиною, яка залишається ключовим, але непередбачуваним союзником США.

Питання подальшої долі 2 мільярдів доларів тепер залишається відкритим та вирішуватиметься вже новою адміністрацією Дональда Трампа, підсумували у WSJ.

Нагадаємо, США намагаються зменшити залежність Анкари від Росії у сфері атомної енергетики. Туреччина веде переговори зі Сполученими Штатами про будівництво великих атомних електростанцій і малих модульних реакторів.

Джерело матеріала
loader