КЖЕ оголосила попередження виданню «Апостроф» за порушення двох стандартів в інтерв'ю Євгена Фаворова
КЖЕ оголосила попередження виданню «Апостроф» за порушення двох стандартів в інтерв'ю Євгена Фаворова

КЖЕ оголосила попередження виданню «Апостроф» за порушення двох стандартів в інтерв'ю Євгена Фаворова

КЖЕ визначила, що в інтерв'ю голови Української асоціації девелоперів Євгена Фаворова про виклики будівельної галузі під час війни не дотримано стандарту балансу та достовірності.

Комісія з журналістської етики оголосила дружнє попередження інтернет-виданню «Апостроф» за порушення норм Кодексу етики українського журналіста в інтерв'ю голови Української асоціації девелоперів Євгена Фаворова про виклики будівельної галузі під час війни. Відповідне рішення опубліковане на сайті КЖЕ.

12 листопада 2024 року до КЖЕ надійшла скарга від Анни Василенко на матеріал журналістки Тетяни Красовської «Євген Фаворов: Будівельна галузь — у критичному стані. Мільйони людей можуть залишитись без житла», опублікований 11 листопада 2024 року.

Як зауважили в КЖЕ, у словах героя лунає критика громадських активістів (часто названих псевдоактивістами), непослідовності органів влади у прийнятті рішень стосовно нерухомого майна та дозволі на забудову, а також тиску зі сторони правоохоронних органів.

КЖЕ оголосила попередження виданню «Апостроф» за порушення двох стандартів в інтерв'ю Євгена Фаворова - Фото 1

На думку заявниці, у матеріалі можна помітити маніпуляцію суспільною думкою, відсутність думки представників громади та органів державної влади, а також маніпуляцію зі сторони промовця щодо одного з майданчиків забудови. Заявниця послалася на пункти 6 (достовірність) та 10 (баланс) Кодексу етики.

14 січня Комісія звернулася до видання з проханням надати коментарі та 20 січня отримала відповідь від директорки ТОВ «Європейська медіа група» Юлії Білоруської. За її словами, приводом для діалогу та публікації стала заява Української асоціації девелоперів і її обговорення, про цей контекст матеріалу повідомили на початку.

Запитання в інтерв’ю сформулювали так, щоб максимально охопити тези заяви асоціації, а експертна думка голови асоціації, відповідно до попередньої практики Комісії, не мала підлягати оцінці достовірності як оціночне судження.

Представниця медіа також зазначила, що кошти за публікацію не отримувалися, а публічний інтерес полягав у наявності численних проблем у сфері девелопменту житлової нерухомості, тож це не може бути розцінене як реклама.

КЖЕ визначила, що в матеріалі представлена лише точка зору Євгена Фаворова. Натомість у бекграунді та передмові до інтерв’ю відсутні будь-які згадки про інші позиції, інтереси інших сторін, посилання на попередні конфлікти, додаткові коментарі чи підтвердження інформації від незалежних джерел, а також посилання на офіційні дані, статистику, думки інших експертів.

Окрім цього, експерти зауважили, що в інтервʼю міститься багато оціночних суджень: так звані «нововиявлені памʼятки», «псевдоактивісти», «типу протестувальники».

«У цьому випадку журналісти порушили базові стандарти щодо поваги до обох сторін конфлікту, надали майданчик для поширення образ на адресу опонентів і замість неупередженого висвітлення подали інформацію однобічно, емоційно забарвлено. Використання оціночних суджень припустиме, але воно повинне базуватися на фактах. Навіть в інтервʼю», — вважає Комісія. 

КЖЕ вбачає у матеріалі порушення пунктів 6 та 10 Кодексу етики українського журналіста та висловлює журналістці та медіа дружнє попередження.

Комісія рекомендує журналістам:

  • точно відтворювати висловлювання героїв інтерв’ю, уникати редагування, яке змінює зміст або тональність їхніх суджень;
  • у разі критичних неточностей у словах героїв звертати на це увагу читачів шляхом уточнення та публікації редакторського тексту в лапках після спотвореного факту;
  • забезпечувати достатній контекст інтерв’ю;
  • задавати героям інтерв’ю критичні питання, уникаючи створення ефекту теплої ванни та не надаючи їм можливість безперешкодно висловлювати тези, що висвітлюватимуть їх у винятковому позитиві;
  • докладати зусиль, щоб надати різним сторонам можливість висловити свою точку зору.

Фото: «Апостроф»

Команда «Детектора медіа» понад 20 років виконує роль watchdog'a українських медіа. Ми аналізуємо якість контенту і спонукаємо медіагравців дотримуватися професійних та етичних стандартів. Щоб інформація, яку отримуєте ви, була правдивою та повною.

До 22-річчя з дня народження видання ми відновлюємо нашу Спільноту! Це коло активних людей, які хочуть та можуть фінансово підтримати наше видання, долучитися до генерування спільних ідей та отримувати більше ексклюзивної інформації про стан справ в українських медіа.

Мабуть, ще ніколи якісна журналістика не була такою важливою, як сьогодні.
Долучитись
Джерело матеріала
loader
loader