Коли Прощена неділя 2025 року за новим календарем: які слова потрібно сказати, історія, традиції
Коли Прощена неділя 2025 року за новим календарем: які слова потрібно сказати, історія, традиції

Коли Прощена неділя 2025 року за новим календарем: які слова потрібно сказати, історія, традиції

Прощена неділя — це важливий християнський день, який відзначають у завершення Масниці, напередодні початку Великого посту.

Прощена неділя — це завершальний день Масного тижня, який передує Великому посту. Увечері цього дня в церквах проходить особливий обряд — Чин прощення. Під час нього священнослужитель просить вибачення у прихожан, а вони, у відповідь, також перепрошують одне одного.

Коли Прощена неділя 2025 року

Дата Прощеної неділі змінюється щороку, оскільки вона пов’язана з Великоднем і початком Великого посту. 2025 року Великий піст розпочнеться 3 березня, тож Прощена неділя припаде на 2 березня.

Історія Прощеної неділі

Згідно з церковними переказами, у давнину монахи палестинської лаври Святого Сави напередодні Великого посту вирушали в Іудейську пустелю, щоб провести цей період у молитві та самоті. Їхні випробування були настільки суворими, що ніхто не знав, чи повернеться живим. Тому перед відходом вони просили вибачення один в одного, щоб вирушити в дорогу з чистим серцем.

На згадку про цю традицію в сучасних храмах відбувається Чин прощення. Після богослужіння священник звертається до вірян із проханням пробачити йому всі свідомі чи несвідомі образи. У відповідь люди також просять вибачення одне в одного, а потім, у знак примирення, обіймаються або цілуються.

Що казати у Прощену неділю

У Прощену неділю зазвичай кажуть: "Пробач мені", а у відповідь відповідають: "Я прощаю, і Бог простить" або "Бог пробачить, і я прощаю".

Цього дня рекомендують провести час із рідними та друзями, не лише просячи вибачення, а й щиро відпускаючи образи. Добрим вчинком стане допомога тим, хто цього потребує, наприклад, підтримка ближніх або турбота про безпритульних тварин.

У цей день не слід:

  • зациклюватися на негативних думках;
  • сердитися, сваритися чи провокувати конфлікти;
  • накопичувати образи та не прощати інших;
  • переїдати або зловживати алкоголем;
  • влаштовувати гучні гуляння;
  • відмовляти у допомозі тим, хто її потребує;
  • говорити неправду чи вводити когось в оману.

  • Коли починається і завершується Великий піст 2025 року: меню за днями, що не можна робити, традиції
  • Коли українці святкуватимуть Великдень 2025 року: основні традиції найсвітлішого церковного дня року
  • Таке буває нечасто: 2025 року римо-католики і православні святкуватимуть Великдень разом
Джерело матеріала
loader
loader