Щось дуже особливе: в Осло археологи виявили королівський будинок залізного віку
Щось дуже особливе: в Осло археологи виявили королівський будинок залізного віку

Щось дуже особливе: в Осло археологи виявили королівський будинок залізного віку

Археологи виявили довгий будинок залізного віку, який може переписати історію регіону. Знахідка, яка датується 200-ми роками н. е., могла бути резиденцією правителя, який правив за 700 років до правління Гаральда Прекрасноволосого, першого норвезького короля.

Археологи виявили неймовірний довгий будинок поблизу Осло, столиці Норвегії, який кинув виклик наявним уявленням про ранні поселення. Знахідка дозволила по-новому поглянути на минуле регіону і порушила питання про соціальні та політичні структури, які колись формували цю територію, пише Arkeonews.

У Фокус.Технології з'явився свій Telegram-канал. Підписуйтеся, щоб не пропускати найсвіжіші та найзахопливіші новини зі світу науки!

Влітку 2023 року під час розкопок у Семі вдалося виявити будівлю, розміри якої значно перевищують аналогічні споруди, знайдені в Данії чи Швеції. Довгий будинок сягав 16 метрів у ширину і мав центральний неф завдовжки 9 метрів між опорними колонами. Через свої незвичайні пропорції будівля спочатку наштовхнула дослідників на думку, що вона датується 1400-ми роками.

Єс Мартенс, керівник проєкту і доцент Музею історії культури Університету Осло, зазначив: "У це було важко повірити. Раніше знайдені довгобуди того періоду були 5-7 метрів завширшки. Такі будинки могли б поміститися всередині цього величезного будинку в Семі, ось наскільки він великий".

Це відкриття не лише кидає виклик попереднім припущенням про архітектурні можливості того часу, але й виділяє значення цього місця для розуміння ранньої скандинавської історії.

Пізніше радіовуглецевий аналіз показав, що споруда побудована у 200-х роках, більш ніж на тисячоліття раніше за попередні припущення про вік споруди.

Подальші дослідження підтвердили давнє походження будівлі і припустили, що вона могла функціонувати як ранній королівський зал
Фото: Charlotte N. Finnebråten / Museum of Cultural History / Norwegian News Agency

Подальші дослідження підтвердили давнє походження будівлі і припустили, що вона могла функціонувати як ранній королівський зал. Місце, розташоване в регіоні, багатому як на земельні, так і на водні ресурси, мало м'який клімат і високий рівень води, що дозволяло кораблям допливати безпосередньо до Сема.

Дослідник зазначив: "Така виняткова будівля повинна була представляти щось дуже особливе. Це видимий знак влади і великого багатства".

Мартенс припустив, що якщо в залізному віці тут правив король — за 700 років до Гаральда Прекрасноволосого, якого традиційно вважають першим норвезьким королем, — то історичні наративи, можливо, доведеться переглянути.

Додаткові докази, включаючи тисячі одиниць зброї та військового спорядження, знайдених в Данії, і унікальну римську скляну вазу з камеєю, знайдену в сусідньому болоті, підкріпили ідею про те, що це місце відігравало значну роль у динаміці регіональної влади.

Зокрема йдеться про присутність скандинавського короля в регіоні за часів Римської імперії. Науковці припустили, що королівська резиденція, можливо, прагнула об'єднати південну Скандинавію з цього стратегічного центру влади.

Важливо Відрубали голову і перекрутили тіло: вчені розкопали вампірське поховання на сході Хорватії (фото)

"Довгий час люди задумувалися, що ваза Сольберга робила в Норвегії. Тепер ми, можливо, наблизилися до відповіді, — заявив Мартенс. — Завжди цікаво знаходити сенсаційні відкриття, які підтверджують історію, але ще цікавіше, коли вони дають нам новий погляд на історію".

Ці знахідки дозволили по-новому поглянути на політичну і культурну історію ранньої Скандинавії. Хоча відкрито лише частину будівлі, подальші дослідження на цьому місці вважаються важливими для розуміння суспільних структур тієї епохи.

Мартенс зазначив: "Ми дослідили лише половину будинку і маємо багато запитань. Призначення різних кімнат і бічних проходів залишається незрозумілим. Ми вважаємо, що відповіді лежать в іншій частині будівлі, яка може дати цінну інформацію про діяльність, що тут відбувалася".

Раніше Фокус писав про розкопані невідомі гробниці етрусків. Хоча деякі поховання вже були розграбовані, вчені виявили численні артефакти та розкішне оздоблення.

А також ми розповідали про підземне поселення в Ірані. Дослідники виявили тунелі, канали для транспортування води та своєрідні укриття від спеки й небезпек, однак це ще не всі секрети.

Джерело матеріала
loader
loader