Президент України Володимир Зеленський заявив, що ідея Франції розмістити європейські сили в Україні для стримування російської агресії набуває форми, але висловив скептицизм, зазначивши, що залишається багато питань щодо структури командування та управління, кількості військ і їхніх позицій. В інтерв'ю AP Зеленський розповів, що це питання порушувалося з президентом Франції Еммануелем Макроном і з лідером США Дональдом Трампом.
“Я сказав у присутності двох лідерів, що ми зацікавлені в цьому як у частині гарантій безпеки, але не як у єдиній гарантії безпеки. Цього недостатньо”, - наголосив президент України.
“Уявіть собі, є контингент. Питання в тому, хто головний? Що вони будуть робити, якщо почнуться російські удари? Ракети, висадка, напад з моря, перетин сухопутного кордону, наступ. Що вони будуть робити? Які у них повноваження?”, - додав Зеленський.
“Ми все ще перебуваємо в процесі цього діалогу”, - відповів український президент на запитання про те, чи ставив він ці питання безпосередньо Макрону.
Зеленський також наголосив, що без гарантій безпеки з боку союзників України будь-яка угода з РФ стане лише передумовою майбутньої агресії, додавши, що членство в НАТО - давнє бажання Києва, яке Москва категорично відкидає, є “найдешевшим” варіантом для українських союзників, і це також зіграло б на користь Трампа в геополітичному плані.
“Я дійсно вірю, що це найдешевші гарантії безпеки, які може отримати Україна, найдешевші для всіх”, - сказав він.
“Це буде сигналом, що не Росія вирішуватиме, хто має бути в НАТО, а хто ні, а США вирішуватимуть. Я думаю, це велика перемога для Трампа”, - додав Зеленський.
Крім того, за його словами, 800-тисячна українська армія була б бонусом для НАТО, особливо якщо Трамп хоче повернути додому американські війська, дислоковані за кордоном.
Зеленський зазначив, що інші пропозиції щодо гарантій безпеки мають бути підкріплені достатньою кількістю зброї з боку США та Європи, а також підтримкою Києва у розвитку власної оборонної промисловості.
Київ постійно повторює: членство в НАТО — єдина реальна гарантія безпеки України, яка має стримувальний для Росії ефект. Щодо двосторонніх угод про співробітництво у сфері безпеки, то, як багаторазово писало ZN.UA, вони не є гарантіями безпеки та недалеко пішли від Будапештського меморандуму. Головна мета цих угод — гарантувати Україні довготривалу фінансову та військову підтримку у відбитті нової агресії РФ, але ці документи не спроможні запобігти нападу Москви. Союзники, однак, не поспішають запрошувати Київ в Альянс. Про те, чи доб'ється Україна запрошення до НАТО, розмірковував у своїй статті Володимир Кравченко.