Письменник Андрій Любка відкрив міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості»
Письменник Андрій Любка відкрив міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості»

Письменник Андрій Любка відкрив міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості»

В Ужгороді відкрили першу міжнародну конференцію з питань культури «Співпраця заради стійкості» за участі представників понад 20 країн світу.

Про це повідомляє кореспондент Укрінформу.

Захід розпочали зі звернення письменника та віцепрезидента українського ПЕН-клубу Андрія Любки щодо необхідності збереження культурної спадщини України від російської агресії.

«Культура захищає наші душі і розум. Хочу попросити вас – допомогти зберегти нашу культуру, бо вона допомагає нам зберегти країну», - зазначив Андрій Любка.

На його переконання, культура у час війни допомагає зберігати єдність в Україні та підтримувати бойовий дух.

«Спецоперації проти тилу не менш болючі, аніж спецоперації на лінії зіткнення», - каже Любка.

Перед учасниками міжнародної конференції письменник поділився історією свого друга , художника Максима Плеші, який з перших днів війни долучився до ЗСУ, воював на Херсонщині, боронив Бахмут і торік загинув у Серебрянському лісі.

«Я б хотів, аби у світі звернули увагу на те, що нищення культурної спадщини, як і українських митців, діячів та книжок на окупованих територіях, переслідування патріотів, є елементом цієї війни… Сьогодні йдеться не лише про геополітичний конфлікт та воєнні дії, а про злочин. Будь-яка людина, яка має всередині себе моральний стержень, етичну складову, розрізняє добро і зло автоматично стає на захист слабших, невинних людей, яких сьогодні вбивають в Україні», - говорить Андрій Любка.

Міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький нагадав, що лише вчора Росія знищила кілька культурних об’єктів в Одесі двома ракетами «Іскандер». Загалом, каже Микола Точицький, Росія знищила в Україні понад 200 культурних установ, а це – театри, бібліотеки, музеї, ще 2 тисяч установ культури припинили свою діяльність на тимчасово окупованих територіях України. З початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну втрати у секторі культури оцінюють у понад 3 млрд американських доларів.

«Росія робить свідомий крок, аби знищити нашу національну ідентичність. Попри це, Україна планує розвивати культурну спадщину, а наша спадщина, матеріальна і нематеріальна, є частиною європейської, тому її потрібно убезпечити», - наголосив Микола Точицький.

Він закликав своїх колег з інших країн світу об’єднатися, аби посилити механізми убезпечення культурної спадщини України, не допустити викривлення фактів, до яких вдається тоталітарний режим, та обговорити санкції для покарання агресора.

Письменник Андрій Любка відкрив міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості» - Фото 1 В Ужгороді відкрили міжнародну конференцію «Співпраця заради стійкості» / Фото: Анастасія Смольєнко, Укрінформ

Відомо, що мета міжнародної конференції «Співпраця заради стійкості» – обговорити основні пріоритети зміцнення стійкості культурного сектору України, визначити спільні загрози збереження культурної спадщини людства, обмінятись ідеями щодо протидії незаконного обігу культурної спадщини людства та опрацювати спільні кроки з інтеграції культурної складової у повоєнній відбудові України.

Як повідомляло агентство, Точицький обговорив з міністеркою культури Фінляндії перспективи співробітництва.

Теги за темою
Ужгород
Джерело матеріала
loader