Адміністрація нового президента США Дональда Трампа у п'ятницю, 31 січня, звільнила групу прокурорів, які займалися справою штурму Капітолію, а також попросила надати імена агентів ФБР, причетних до розслідувань цієї ж справи, щоб їх теж можна було звільнити — кроки, які відображають рішучість намірів Білого дому встановити контроль над федеральними правоохоронними органами й “очистити” відомства від “недостатньо лояльних” співробітників, повідомляє AP.
Виконувач обов'язків заступника генерального прокурора Еміль Бове наказав звільнити прокурорів через кілька днів після того, як Трамп оголосив про помилування понад 1500 осіб, обвинувачених у нападі на Капітолій. Таким чином близько двох десятків співробітників прокуратури у Вашингтоні звільнені.
В окремій службовій записці Бове назвав понад півдюжини керівників ФБР, яким наказано звільнитися до понеділка, 3 лютого, а також попросив надати імена всіх співробітників ФБР, які працювали над розслідуванням штурму Капітолію 6 січня 2021 року — список може складати тисячі осіб. Бове, який був адвокатом Трампа, сказав, що чиновники Міністерства юстиції проведуть оцінку, щоб визначити, чи потрібні якісь додаткові кадрові рішення.
Звільнені прокурори спочатку були найняті на тимчасові посади для розгляду справи про штурм Капітолію, але їх перевели на постійні посади після перемоги Трампа на президентських виборах у листопаді 2024 року, згідно зі службовою запискою, яку отримало агентство AP. Бове заявив, що не буде “терпіти підривних кадрових дій попередньої адміністрації”.
Будь-які масові звільнення в ФБР стали б серйозним ударом по незалежності головного федерального правоохоронного органу країни від Білого дому, але такі “кадрові рішення” відповідали б рішучості Трампа підпорядкувати собі правоохоронну і розвідувальну спільноту — це може стати частиною його плану “відплати”.
Асоціація агентів ФБР назвала повідомлення про звільнення агентів “обурливими діями чинних посадових осіб”, які “фундаментально суперечать правоохоронним цілям, окресленим Трампом, і його підтримці агентів ФБР”.
Наразі неясно, до яких засобів правового захисту можуть вдатися потенційно звільнені агенти, але ФБР має чітко визначену процедуру звільнення, і будь-яка різка дія в обхід цього протоколу може відкрити двері для судового оскарження.
Відповідаючи на запитання журналістів під час слухань щодо затвердження на посаду директора ФБР кандидат Трампа Каш Патель заявив, що йому нічого не відомо про плани звільнити або якось інакше покарати співробітників ФБР, які брали участь у розслідуваннях проти Трампа.
До того, як його номінували на посаду директора Бюро, Патель щонайменше раз публічно висловився про антитрампівських “змовників” в уряді та ЗМІ, яких, за його словами, потрібно викорінити.
Трамп роками критикував ФБР і Міністерство юстиції через розслідування, які затьмарювали його президентство, включаючи розслідування зв'язків між Росією і його передвиборчою кампанією 2016 року, а також інших справ проти нього. Під час передвиборчої кампанії Трамп не приховував бажання помститися тим, хто “переслідував” його або “переходив йому дорогу”, неодноразово заявляючи про “внутрішніх ворогів”.
Цього тижня Міністерство юстиції США звільнило понад десяток співробітників, які працювали із колишнім спеціальним прокурором Джеком Смітом над розслідуванням справ проти Трампа. Також повідомлялося, що команда Трампа перевіряє держслужбовців у Раді нацбезпеки на прихильність його курсу — незгодних звільняють.
Трамп плекає амбіцію буквально “висадити у повітря” сучасну систему адміністративного управління в США, радикально змінити правила гри в політиці та завдати нищівної поразки традиційним елітам, помножити на нуль так званий deep state, спираючись на повністю підконтрольні йому на цьому етапі республіканську більшість в обох палатах Конгресу та консервативну більшість у Верховному суді США. Детальніше про це розповідав Олег Шамшур у статті “Трамп готує “шок і трепет”. Якою ціною він може закінчити війну в Україні?”.