Астрономи лютують через Ілона Маска: «космічну» Tesla Roadster помилково ідентифікували як астероїд 2018 CN41
Астрономи лютують через Ілона Маска: «космічну» Tesla Roadster помилково ідентифікували як астероїд 2018 CN41

Астрономи лютують через Ілона Маска: «космічну» Tesla Roadster помилково ідентифікували як астероїд 2018 CN41

SpaceX

2 січня Центр малих планет оголосив про відкриття унікального астероїда 2018 CN41, однак вже незабаром був вимушений видалити об’єкт з офіційного переліку — з тієї простої причини, що він виявився автомобілем Tesla Roadster, запущеним на орбіту ще у 2018 році.

У звіті про «загадковий астероїд» зазначалось, що об’єкт наблизився до Землі на відстань у 240 000 км і його кваліфіковано як навколоземний об’єкт (NEO) — тобто такий, за яким необхідно стежити, зважаючи на потенціал у майбутньому «врізатись» в планету. Водночас через 17 годин після публікації текст відредагували повідомленням про помилкову ідентифікацію, оскільки об’єкт, за яким спостерігали, виявився «космічним» автомобілем Ілона Маска.

Нагадаємо, що у лютому 2018 року SpaceX заради експерименту додала Tesla Roadster як корисне навантаження до ракети Falcon Heavy й у той час він отримав велику популярність як перший серійний автомобіль, який відправили в космос разом із манекеном на водійському сидінні, на ім’я Стармен. Однак нині подібні експерименти викликають велике занепокоєння в астрономів, оскільки можуть спричинити марні витрати грошей та часу, а також перешкоджати відстеженню та зусиллям із захисту Землі від потенційно небезпечних астероїдів.

Цей випадок також вкотре порушує питання відсутності прозорості та регуляції у далекому космосі: якщо об’єкти на нижніх навколоземних орбітах відстежуються Космічними силами США, то глибший космос лишається в основному некерованим кордоном.

«У гіршому випадку ви витратите мільярд на запуск космічного зонда для вивчення астероїда і зрозумієте, що це не астероїд, лише коли потрапите туди», — заявив фахівець Центру астрофізики (CfA) Джонатан Макдавелл в коментарі виданню Astronomy.

Центр малих планет діє під егідою Міжнародного астрономічного союзу і є всесвітньо визнаною організацією, що обробляє спостереження і формує звіти про нові астероїди, комети та інші малі тіла в Сонячній системі. Однак випадки, коли організація помилково ідентифікує об’єкти частішають з року в рік: у 2000-х зонд NASA WMAP, призначений для вивчення реліктового випромінювання і розміщений за 1,5 км від Землі, кілька разів потрапляв на сторінку центру у перелік навколоземних об’єктів, а у 2007-му астероїдом позначили космічний апарат ESA «Розетта», коли той здійснював проліт повз Землю, щоб здійснити першу в історії посадку на комету.

Протягом 2020-2022 років щонайменше чотири космічні кораблі були додані до переліку астероїдів Центру малих планет — і швидко видалені. Серед них європейсько-японська місія BepiColombo (перебуває на шляху до Меркурія), місія NASA Lucy (прямує до троянських астероїдів на орбіті Юпітера), рентгенівська обсерваторія Spektr-RG і те, що вважається верхньою частиною ракети Centaur.

Спецпроєкти
Теги за темою
авто Космос Ілон Маск Tesla
Джерело матеріала
loader
loader