Туск пригрозив Орбану: які інструменти має Польща, щоб відповісти на шантаж Угорщини
Туск пригрозив Орбану: які інструменти має Польща, щоб відповісти на шантаж Угорщини

Туск пригрозив Орбану: які інструменти має Польща, щоб відповісти на шантаж Угорщини

Про це 24 Каналу розповів експерт із міжнародної безпеки фонду "Демократичні ініціативи" Тарас Жовтенко, зазначивши, що Польща з 1 січня 2025 року і наступні 6 місяців головуватиме у Раді Європейського Союзу. Водночас у МЗС України очікують від початку цього процесу нових ініціатив щодо посилення військової підтримки Києва та санкційного тиску на Кремль.

Це запустить ланцюгову реакцію

Жовтенко вважає, що у Варшави зараз є досить багато інструментів саме Євросоюзу, щоб організаційно і політично спробувати ставити Угорщину на місце.

Проте цей процес вже запущено, адже у 2025 році Будапешт не отримає 1 мільярд євро через те, що уряд Орбана не дослухалися до рекомендацій з боку Брюсселя щодо усунення суперечностей у внутрішній політиці країни та з функціонуванням демократичних інституцій,
– пояснив він.

Зараз Польща, за словами експерта із міжнародної безпеки, має дуже гарну нагоду посилити тиск на очільників угорської держави. Адже якщо Орбану і далі дозволять робити гучні заяви і продовжувати залишатися в Європейському Союзі, це стимулюватиме ланцюгову реакцію.

Не дарма прем'єр Словаччини Роберт Фіцо в своїй риториці орієнтується на те, що саме Орбану нічого не прилітає за його висловлювання. Мовляв, він відстоює словацькі інтереси, а інтереси інших європейських країн його не цікавлять. Але при цьому Фіцо цікавлять гроші ЄС і доступ до ресурсів, які це об'єднання може дати,
– підкреслив Жовтенко.

Ще з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну Угорщина була головним фактором дестабілізації, що блокував можливість Євросоюзу оперативно ухвалювати стратегічні рішення.

Тому з другої половини 2022 року Італія почала говорити про зміну механізмів ухвалювання рішень в ЄС. А саме відмовлятися в певних моментах від одноголосності, тому що якщо таких країн як Угорщина буде декілька в ЄС, тоді може бути паралізована система управління.

Італія пропонувала перейти до принципу голосування на основі ефективної більшості в стратегічних питаннях, які потребують максимально швидкого вирішення.

Польща зараз цю ідею може підняти, розгорнути в певний робочий план і втілити його. Тоді це буде досить серйозний удар не лише по Орбану, але й поставить на місце будь-яку іншу країну Євросоюзу, яка намагатиметься в такий спосіб шантажувати Брюссель, як цим і займаються Орбан і Фіцо,
– наголосив Тарас Жовтенко.

На думку експерта із міжнародної безпеки, два шантажисти – Орбан і Фіцо – ризикують отримати не просто додаткові обмеження з боку Євросоюзу. Якщо Польща використає своє головування для того, щоб спробувати допомогти об'єднаній Європі розв'язати проблему з ухваленням рішень в межах Європейського Союзу, це дозволить ЄС стати більш активним гравцем в геополітичному сенсі.

Нагадаємо, що Орбан поставив умови щодо продовження європейських санкцій проти Росії. Він вимагає від України продовження транзиту російського газу та гарантій щодо подальшого транзиту нафти.

У відповідь на це Туск заявив, якщо прем'єр Угорщини заблокує санкцій проти Росії, то це означатиме, що він веде гру в команді Путіна, а не підтримує ЄС.

На це висловлювання Туска відреагував глава МЗС Угорщини Петер Сіярто, який назвав польського прем'єра "агентом Сороса". Він додав, що Будапешт не буде "розплачуватися за чужі війни" і що він "грає за угорську збірну".

Теги за темою
Євросоюз Угорщина
Джерело матеріала
loader