Колумбія не прийняла не прийняла два американські військові літаки з мігрантами, яких депортують у рамках боротьби з імміграцією, що проводиться новою американською адміністрацією.
Про це повідомляє Reuters.
У відповідь на це президент Дональд Трамп заявив у неділю, 26 січня, що запровадить масштабні заходи у відповідь проти Колумбії, включно з тарифами та санкціями.
Каральні заходи Трампа, схоже, були спрямовані на те, щоб зробити Колумбію прикладом - це другий випадок, коли латиноамериканська країна відмовила американським військовим у депортаційних рейсах, першою була Мексика. Трамп вирішив пограти м'язами, щоб змусити інші країни підкоритися його волі.
Трамп написав на сайті Truth Social, що відмова президента Колумбії Густаво Петро прийняти рейси ставить під загрозу національну безпеку США. Заходи у відповідь включають у себе введення 25-відсоткових тарифів на всі колумбійські товари, що ввозяться до США, які за тиждень зростуть до 50 %; заборону на поїздки та відкликання віз для колумбійських урядовців; надзвичайні казначейські, банківські та фінансові санкції.
За словами Трампа, він також розпорядиться посилити прикордонні перевірки колумбійських громадян і вантажів. «Ці заходи - тільки початок», - написав він. «Ми не дозволимо колумбійському уряду порушувати свої юридичні зобов'язання щодо прийому і повернення злочинців, яких вони насильно ввезли до Сполучених Штатів!»
Він опублікував на сайті Truth Social свою фотографію в костюмі в смужку і фетровому капелюсі перед табличкою з написом FAFO, скорочення від «Fuck Around and Find Out».
Америку «більше не обманюватимуть і не використовуватимуть у своїх інтересах», - заявив держсекретар США Марко Рубіо, додавши, що Петро санкціонував ці польоти і надав усі необхідні дозволи, але потім скасував свій дозвіл, коли літаки вже були в повітрі.
Президент США оголосив нелегальну імміграцію надзвичайною ситуацією і запровадив масштабні репресії з моменту вступу на посаду минулого понеділка, направивши американських військових на допомогу в охороні кордонів, видавши широку заборону на надання притулку та зробивши кроки щодо обмеження громадянства для дітей, народжених на території США.
У неділю колумбійський президент Петро засудив цю практику, заявивши, що вона прирівнює мігрантів до злочинців. У своєму повідомленні на соціальній медіаплатформі X Петро заявив, що Колумбія прийматиме депортованих мігрантів на цивільних літаках.
«США не можуть ставитися до колумбійських мігрантів як до злочинців», - написав Петро.
За словами Петро, незважаючи на те, що в Колумбії проживає 15 660 американців без легального імміграційного статусу, він ніколи не став би проводити рейд із повернення закутих у кайданки американців до США.
«Ми - протилежність нацистам», - написав він із натяком.
Минулого тижня Мексика також відмовила в проханні дозволити американському військовому літаку приземлитися з мігрантами. Трамп не вжив аналогічних заходів щодо Мексики, свого найбільшого торговельного партнера, але заявив, що подумує про введення з 1 лютого 25-відсоткового мита на імпорт з Канади і Мексики, щоб змусити вжити подальших заходів проти нелегальних іммігрантів і фентанілу, що надходить у США.
За даними Держдепартаменту, Сполучені Штати є найбільшим торговим та інвестиційним партнером Колумбії, а Колумбія - третій за величиною торговий партнер США в Латинській Америці.
«Петро виявив, що твіти мають наслідки. Він зіткнувся не з американським колегою, який дивиться на Колумбію через стратегічну призму, як на ключового союзника, а як на країну, яку можна поставити за приклад», - сказав Серхіо Гусман, директор консалтингової компанії Colombia Risk Analysis, додавши, що фінансові санкції можуть бути потенційно економічно каліцтвами.
Алехо Червонко, головний інвестиційний директор з ринків, що розвиваються, Північної та Південної Америки в UBS Global Wealth Management, сказав, що Колумбія залежить від доступу до американського ринку, на який припадає близько третини її експорту, або близько 4% її ВВП.
«Крім того, відносини між Петром і Трампом почалися не з тієї ноги, що може віщувати додаткові проблеми», - сказав Червонко.
Коментарі Петро додаються до зростаючого хору невдоволення в Латинській Америці в міру того, як адміністрація Трампа, що діє вже тиждень, починає мобілізацію для масових депортацій.
Наприкінці суботи міністерство закордонних справ Бразилії засудило «принизливе поводження» з бразильцями після того, як на мігрантів одягли наручники під час комерційного депортаційного рейсу. Після прибуття деякі пасажири також повідомили про жорстоке поводження під час польоту, згідно з місцевими новинами.
Літак, на борту якого перебували 88 бразильських пасажирів, 16 американських агентів безпеки і вісім членів екіпажу, спочатку мав прибути в Белу-Орізонті в південно-східному штаті Мінас-Жерайс.
За словами одного з американських чиновників, це перший випадок за останній час, коли американські військові літаки використовували для вивезення мігрантів із країни.
У п'ятницю американські військові літаки здійснили два аналогічні рейси до Гватемали, у кожному з яких перебувало близько 80 мігрантів.
Нагадаємо, радикальна позиція президента Трампа щодо масової депортації мігрантів викликала різке несприйняття не тільки в самих можливих фігурантів цього суперечливого процесу, а й у президентів країн походження мігрантів. Зокрема, різко прокоментувала цю заяву президент Гондурасу Сіомара Кастро.
Вона попередила, що якщо уряд обраного президента США Дональда Трампа здійснить масову депортацію гондурасців, військова база США на території Гондурасу не матиме жодних підстав для існування.
США мають базу в Пальмеролі, у центральному Гондурасі, яку побудували на початку 1980-х років і на якій служать близько 400 солдатів. База використовувалася Сполученими Штатами для проведення різних операцій у Центральній Америці під час Холодної війни.
Тепер ще кілька латиноамериканських країн мають підстави ставитися до Трампа з недоброзичливістю, адже депортацію було здійснено навіть без консультацій із президентами цих країн, а кожен депортований мігрант завідомо був прирівняний до злочинців. Оскільки рішення Трампа і його соратників має поширитися на мільйони мігрантів, симпатиків у США поменшає, і невідомо, як це відіб'ється на світовій політиці. Може трапитися так, що трампівське «з місця в кар'єр» зіграє з ним злий жарт: деякі американські аналітики пророкують втрату безлічі працівників, які обіймали вельми непопулярні в американському суспільстві робочі місця і яких і зараз не вистачає. І це тільки один пункт можливих негативних наслідків.
Шанувальники Трампа, і не тільки в США, з захопленням зустріли те, що відбувається, забуваючи про те, що будь-яка медаль має дві сторони.