Максимально реалістична аж до дрібниць кімната в коробці. Або одним словом - румбокс. Саме такі сувеніри виготовляє майстриня з Дніпра Юлія Герасименко. Про те, де знайшла мініпортрет Тараса Шевченка, яка мініатюра стала найскладнішою в доробку і чому радить своїм колегам розвивати власні сторінки у соцмережах - читайте у матеріалі Коротко про.
Використовує дерево, глину, тканину
Невеличка сільська кухня з прикрашеною петриківським розписом піччю, в якій булькає і вже «тікає» каша з горщика. Біля печі - в’язанка дров, у кутку причаїлася мітла, а зверху звисають акуратними косичками цибуля, часник, перець. Уявляється, що ось-ось зараз до печі підійде бабуся і витягатиме готову страву з печі рогачем, який теж тут є.
Насправді ж це – румбокс, який створила майстриня Юлія Герасименко. Жінка створює кімнати в мініатюрі, реалістичні до найменших дрібниць. Наприклад, у румбоксі «сільська хата» є такі елементи декору, як ікона у кутку, портрет Тараса Шевченка у центрі, а ще колаж з чорно-білих фотографій, подушки з вишитими наволочками «гіркою» на ліжку. Типовий сільський інтер’єр, який можна було побачити ще на початку цього століття.
- Цей проєкт спочатку створила у своїй голові, - розповідає Коротко про майстриня Юлія Герасименко. – Я знала, яким має бути навіть отой килимок на підлозі, і довго не могла знайти потрібну тканину. Так і з портретом Шевченка. Він мав бути на чільному місці в інтер’єрі сільської хати. Тому шукала в інтернеті портрет, зменшувала його до певних пропорцій, опісля роздрукувала. І ось така кімната у мініатюрі вийшла.
Легко? Насправді усе набагато складніше. Після того як добре обдумала етапи створення мініатюри, усі елементи інтер’єру Юлія зменшує до потрібних пропорцій, викреслює, а вже тоді приступає до створення. Для виготовлення румбоксу використовує різні матеріали. Основа завжди з дерева, а елементи інтер’єру - з полімерної глини, тканини, різноманітної фурнітури.
Юля каже, що з дитинства обожнювала творити. Особливо подобалося їй малювати. Навіть закінчила художню школу в Кропивницькому, звідки родом. Там і навчалася: в одному з вузів отримала диплом агронома. Дотепер шкодує, що не мала фінансової можливості обрати більш творчу професію.
Закінчивши навчання, переїхала до Дніпра. Ні дня не працювала за спеціальністю, завжди шукала творчі заняття. Створювала топіарії, панно, а зараз мініатюри.
У румбоксі «сільська хата» є портрет Тараса Шевченка. Фото: ФБ Юлія Герасименко
Вціліла шафа з Бородянки
Над одним проєктом майстриня працює від кількох днів до трьох тижнів, залежно від складності. Каже, багато часу займає сушіння пофарбованого виробу. Але замовники готові чекати: зараз графік Юлії розписаний аж до березня.
- У лідерах серед замовлень інтер’єр сільської кімнати з Шевченком, - каже майстриня. – Узагалі з початком повномасштабного вторгнення найчастіше замовляють мініатюри в українському стилі. А ще подобається замовникам фіолетова ключниця «Двері Моніки».
Вхідні двері, які одразу впізнають фанати відомого американського серіалу «Друзі». Фото: инстаграм Юлія Герасименко
Дизайн цієї роботи одразу впізнають фанати відомого американського серіалу «Друзі». Це вхідна частина квартири головної героїні Моніки: фіолетові двері, вічко у жовтій рамці, гачки для ключів. До речі, потрібний фіолетовий відтінок фарби Юлія обирала довго і скрупульозно, адже хотіла досягнути максимальної схожості з реальним інтер’єром з культового ситкому.
А ось найскладнішою роботою вважає мініатюру «Вціліла шафа з Бородянки». У квітні 2022 року вороги обстріляли снарядами це селище на Київщині, влучили у житлові будинки. В одному обвалилася стіна. І завдяки медіа увесь світ побачив дивом вцілілу кухонну шафу з посудом, на якій стояв запилений, зате цілісінький керамічний півник.
- Зробити мініатюру з шафкою з Бородянки мене вмовили замовники, хоча я спочатку не погоджувалася: боялася хейту, що нібито заробляю гроші на чужому горі, - пригадує Юлія Герасименко. – Але все ж зробила. Мене заспокоювало те, що господиня цієї знищеної квартири залишилася живою. Мініатюру «Вціліла шафа з Бородянки» замовляли за кордон, купували для розіграшу на користь ЗСУ.
Тримаючи в руках цей румбокс, людина, навіть далека від війни, бачить її наслідки. Нехай у мініатюрі, але одразу впадають в око випалені стіни, вищерблена плитка, тріщини і руйнування кухні.
- Я не знаю, чи бачила мою роботу власниця цієї квартири, але мініатюру замовила жінка, яка теж проживала у цьому будинку, - каже майстриня. – І надіслала мені фото на фоні того самого будинку.
Мініатюра «Вціліла шафа з Бородянки» на фоні того самого будинку. Фото: инстаграм Юлія Герасименко
Індивідуальні замовлення дорожчі
Війна зачепила всіх. Майстриня пригадує, як в перші тижні повномасштабного вторгнення взагалі не сідала до роботи. Пережила нервовий зрив, не мала бажання братися за працю. Але поступово, з підтримкою чоловіка і сина, повернулася до улюбленої справи. Каже, працювала вдень і вночі, бо ж саме робота відволікала від важких думок.
Роботи Юлії Герасименко мандрують не лише Україною, а й світом: роз’їхалися у більш ніж 25 країн. Більш того, 70% замовників – це платоспроможні жителі закордону. Отож, про вартість. Ціна залежить від складності виробу. Наприклад, ключниця «Двері Моніки» - 800 грн. Дорожчими є індивідуальні замовлення.
- Замовник надсилає мені фото інтер’єру або ж в деталях розписує, що і як, а я вже створюю румбокс, - пояснює Юлія. – Наприклад, робила дитячу кімнату на кшталт тієї, в якій мешкає син замовника. З конкретним диваном, лампою, шторами. Зараз маю завдання створити ще одне індивідуальне замовлення – кондитерську.
Жінка працює без окулярів чи лупи, поки очі дозволяють. Може засидітися за роботою аж до півночі.
Каже, що робота хендмейдером - це не тільки творчість. Багато часу займає переписка за комп’ютером, створення і наповнення сторінок в соцмережах, робота над рекламою. І радить усім майстрам хендмейду активно розвивати продажі саме у соцмережах, які давно стали найбільш популярними торговими майданчиками.
Невеличка сільська кухня з прикрашеною петриківським розписом піччю, в якій булькає і вже «тікає» каша з горщика. Фото: ФБ Юлія Герасименко