Чехія представила план прискорення інтеграції України та Молдови до ЄС
Чехія представила план прискорення інтеграції України та Молдови до ЄС

Чехія представила план прискорення інтеграції України та Молдови до ЄС

Чехія представила план прискорення інтеграції України та Молдови до ЄС

Документ планують обговорити 30 січня.

Чехія подала робочий документ, спрямований на прискорення економічної та політичної інтеграції України та Молдови з Європейським Союзом. Документ, опублікований порталом Euractiv Czechia, містить пропозиції щодо поглиблення співпраці у ключових секторах, таких як енергетика, сільське господарство, телекомунікації та екологія.

Основні напрямки інтеграції

Економіка та внутрішній ринок

Документ пропонує розширити доступ українських та молдавських компаній на ринок ЄС, зокрема через програми підтримки підприємництва, такі як Erasmus для молодих підприємців. Також наголошується на необхідності навчання місцевих структур перевірці інвестицій для приведення їх у відповідність до європейських стандартів.

Енергетика

План передбачає зміцнення енергетичної інтеграції, включаючи розширення взаємозв'язків з енергетичним ринком ЄС, сприяння енергоефективності, ядерній безпеці та незалежності енергетичних регуляторів. Це має знизити залежність від російського експорту та підвищити стійкість поставок.

Телекомунікації та цифровізація

Запропоновано включити Україну та Молдову до зони роумінгу ЄС, покращити кібербезпеку та гармонізувати стандарти захисту даних, щоб забезпечити надійні цифрові взаємодії.

Сільське господарство

Документ пропонує продовжити лібералізацію двосторонньої торгівлі з Україною та Молдовою після закінчення автономних торгових заходів у 2025 році. Мета – створити довгострокову основу для розвитку сільськогосподарського експорту із цих країн до ЄС.

Екологія та клімат

Чеський план включає допомогу у вирішенні екологічних проблем, таких як відновлення після наслідків конфлікту в Україні та адаптація до цілей «Зеленої угоди» ЄС.

Підтримка та перспективи

Ініціатива вже заручилася підтримкою восьми країн ЄС, зокрема Німеччини, Фінляндії, Румунії та Швеції. Чехія також проводить переговори з іншими членами Союзу, щоб подолати опір країн, таких як Угорщина та Словаччина.

Робочий документ наголошує на стратегічному значенні інтеграції України та Молдови для посилення стійкості цих країн до російського впливу. Економічна інтеграція, розвиток інфраструктури та гармонізація стандартів принесуть вигоду не лише цим країнам, а й самому ЄС.

План буде офіційно представлений міністрам ЄС 30 січня чеським міністром Мартіном Дворжаком.

Нагадаємо, 25 січня до Києва прибула президент Молдови Майя Санду. Зеленський заявив про готовність допомогти Молдові подолати енергетичну кризу, зокрема, постачанням вугілля та фахівців для обслуговування Молдавської ДРЕС, яка знаходиться на лівому березі Дністра.

Джерело матеріала
loader
loader