Вчимо українську мову разом із "Телеграфом"
Все більше українців свідомо переходить на рідну мову. Це помітно як у діловому, так і в особистому спілкуванні. Однак багато хто досі не знає, яке слово правильно вживати в українській мові "безкоштовний", "безплатний" або "безоплатний".
"Телеграф" розібрався у тонкощах мови разом із редактором, професором та лінгвістом Андрієм Ковалем. Як виявилося, всі ці слова є повними синонімами, але є кілька нюансів.
"Безплатно" — це калька з російської мови?
Слово "безплатно" — це не росіянізм і не калька. За словами лінгвістів, це звичайне, нормальне українське слово. Є платні послуги, а є безплатні — ті, за які не потрібно платити.
Деякі мовознавці вважають вживання слова "безплатно" навіть доречнішим, ніж "безкоштовно" або "безоплатно". На їхню думку, "безкоштовно" — це те, що не має вартості.
При цьому "безплатний" проїзд, освіта/медицина, квиток на концерт свою вартість мають, просто за них з тих чи інших причин не треба зараз платити.
Важливо: слово "безплатно" є у словнику української мови і вважаеться загальновживаним. Воно є повним синонімом слів "безкоштовний" та "безоплатний".
Як правильно: "безкоштовний", "безплатний" або "безоплатний"
Безкоштовно, безплатно та безоплатно — це отримання чогось за нуль грошових одиниць, або нуль зусиль чи прагнень.
У суспільному просторі та живому спілкуванні найчастіше вживається слово "безкоштовний", але його легко можна замінити на слова "безоплатний" або "безплатний".
Лінгвісти стверджують, що можна використовувати будь-яке з цих слів, оскільки всі вони синоніми. Але для того, щоб вживати їх точно, краще відчувати сенс і відтінок кожного з них
"Безкоштовний" походить від прикметника "коштовний", який має значення "цінний". "Безкоштовний" у своєму глибинному сенсі наближається до поняття "безцінний" — той, що не має ціни, або його вартість складно порахувати в матеріальних величинах.
Те, що має свою ціну і її легко вирахувати — просто зараз ви отримаєте це безоплатно — краще описати словами "безоплатний" і "безплатний".
Також можна на ваш вибір скористатися одним із поданих нижче синонімів.
Синоніми:
- безкоштовно
- безплатно
- безоплатно
- даром
- задармо
- задарма
- за так
- за спасибі
- на дурняк
- на шару
- на халяву
Раніше "Телеграф" розповідав про те, як українською правильно називати мешканців обласних центрів. Багато хто при цьому робить помилки і внаслідок впливу російської мови використовують суфікс -чани, що суперечить правилам українського словотвору.