Найбільше шансів постати перед корупцією мають ті, хто отримує послуги у сфері будівництва та земельних відносин, медицини та діяльності правоохоронних органів.
Корупція продовжує залишатися на другому місці серед основних проблем в Україні після збройної агресії росії. У цьому за підсумками 2024 року переконані 79,4% громадян і 76% представників бізнесу. Про це результати загальнонаціонального соціологічного дослідження “Корупція в Україні 2024: розуміння, сприйняття, поширеність”, проведене на замовлення НАЗК.
Попри те, що 9 з 10 українців вважають корупцію поширеною проблемою, частка тих, хто реально поставали перед корупційними проявами за минулий рік, склала 18,7% громадян і 23,2% представників бізнесу.
“На ставлення суспільства до корупції впливає низка факторів, серед яких головними є виснаженість українців війною, традиційно високий рівень недовіри до держави та постійне висвітлення корупції в інформаційному просторі”, – наголосив голова НАЗК Віктор Павлущик.
Разом з тим, високе сприйняття корупції характерне не тільки для України. Так, за даними Єврокомісії, в середньому 7 з 10 європейців вважають корупцію широко розповсюдженою у своїх країнах і ця кількість зростає останнім часом. А в таких країнах, як Мальта, Кіпр, Португалія, Хорватія та Греція, відсоток населення, який вважає свою країну корумпованою, навіть більший, ніж в Україні.
За оцінкою корупційного досвіду населення, найбільше шансів постати перед корупцією мають ті, хто отримує послуги у сфері будівництва та земельних відносин, медицини та діяльності правоохоронних органів.
З точки зору бізнесу до найбільш корумпованих сфер відносяться: митниця, постачання електрики, газу і води, правоохоронні органи та сфера будівництва та земельних відносин.
За словами Павлущика, дані дослідження використають при розробці наступної Антикорупційної стратегії на 2026-2030 рр.
Нагадаємо, з початку повномасштабної війни Росії проти України й до грудня 2024 року кількість українців, готових терпіти війну “стільки, скільки буде потрібно”, знизилася на 14%.
Раніше соціологи зафіксували тенденцію до зниження частки тих, хто оптимістично дивиться на майбутнє України.