В книгарні у Вільнюсі продаються атласи, де півострів Крим та навіть неокупована частина східних регіонів України показані як територія Росії, пише LRT.
Книжковий магазин «Кnygų pasaulis» (Книжковий світ), розташований поруч із залізничним вокзалом у Вільнюсі, торгує виключно виданою в Росії продукцією. Крім класичної, наукової, розвивальної та езотеричної літератури, тут можна знайти і нові світові атласи, видані в Москві. На одній полиці з Конституцією Литви і туристичним гідом Вільнюсом розміщено щонайменше три атласи, у яких територія України позначена з порушенням міжнародно визнаних кордонів.
За словами компанії, яка займається продажем таких карт, російські атласи мають попит. Книгарня також зазначила, що розповсюдження цих карт не порушує закон. Однак жоден із цих атласів не дає пояснення того, як Крим, Донецька, Луганська, а також частини Запорізької та Херсонської областей стали регіонами Росії. Інформації про те, що ці карти вводять в оману, немає ані на полиці, ні на етикетці.
Як пише видання, Росія використовує прогалини в литовських законах, щоб знаходити найменші можливості для поширення військової пропаганди.
У країні заборонено поширювати пропаганду війни, демонструвати радянську символіку та георгіївські стрічки, а також транслювати російські телеканали. Однак обмеження не поширюються на російську літературу, що видається і поширюється в Литві.
На ситуацію відреагували в українському МЗС.
Посольство України в Литовській Республіці оприлюднило заяву, в якій висловило глибоку стурбованість через продаж пропагандистської літератури у мережі книгарень.
«Продаж такої продукції є не тільки порушенням основоположних принципів міжнародного права, але й сприяє легітимізації злочинної військової агресії Росії проти України, поширенню дезінформації та введенню в оману споживачів. Це підриває принципи територіальної цілісності та суверенітету, які є керівними для міжнародного порядку та незмінно підтримуються Литовською Республікою, а також демократичною світовою спільнотою», – йдеться у повідомленні на офіційний сторінці дипломатичного відомства.
Там додали, що вживають всіх необхідних заходів для припинення продажу цієї продукції та попередження появи інших матеріалів з викривленою інформацією про територіальну цілісність України.
У заяві також висловлена подяка керівництву Литовської Республіки та громадянському суспільству за їхню принципову позицію та активні дії у боротьбі з дезінформацією та російською пропагандою.
Литовські парламентарі вже заявили, що посилять боротьбу із дезінформацією.
Голова Комітету з культури Сейму Кястутіс Вілкаускас зазначив, що Литва – вільна і незалежна держава, тому цензури бути не може.
«Але там, де ми бачимо, що це інформаційна зброя, потрібно ставитися до цього як до зброї – знищувати. По-перше, ті, хто розповсюджують такі видання, мають просто вилучати їх. Питання, чи стежить хтось за асортиментом. Якщо ні – мають бути заходи з боку держави. Наприклад, маркування літератури, що вводить в оману, щоб людина могла відрізнити дезінформацію. Важливо, щоб наші інституції були готові реагувати на різноманітні виклики і могли забезпечити, що дезінформація і пропаганда не зашкодять литовській демократії та суспільству», – заявив Кястутіс Вілкаускас.
У листопаді 2023 Європарламент опублікував карту торгових угод ЄС із різними країнами. Україна на мапі була зображена без Криму та інших окупованих територій. Згодом інституція перепросила та замінила зображення.
Торік у скандал втрапила й сама Україна. У підручнику з української мови для учнів 7 класу надрукували карту України без півострова Крим. Видавець визнав помилку та зобов'язався за власний кошт замінити навчальні матеріали.