У Давосі оцінили глобальні економічні перспективи на тлі повернення Трампа до Білого дому
У Давосі оцінили глобальні економічні перспективи на тлі повернення Трампа до Білого дому

У Давосі оцінили глобальні економічні перспективи на тлі повернення Трампа до Білого дому

У Давосі оцінили глобальні економічні перспективи на тлі повернення Трампа до Білого дому

Повернення Трампа змусило економістів і керівників центральних банків оцінювати потенційні наслідки для економічного зростання.

Глобальна інфляція ще не повністю переможена і не варто ігнорувати ризики в часи торгової напруженості. Як заявила у п'ятницю, 24 січня, на форумі в Давосі директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Крісталіна Георгієва, світові лідери досягли значного прогресу у боротьбі з інфляцією, не провокуючи рецесію, але попереду ще залишається робота.

Генеральний директор BlackRock Ларрі Фінк також погодився, що, попри всі зусилля центральних банків із приборкання споживчих цін, політики не можуть дозволити собі “випускати м'яч із поля зору”.

“Більша частина тіла джина у пляшці, застрягла там. Але ноги все ще назовні. Нам потрібно повністю загнати його у пляшку”, - сказала директор-розпорядник МВФ.

Ці слова перегукуються із занепокоєнням, яке часто лунало протягом тижня на Всесвітньому економічному форумі, який розпочався у день вступу на посаду нового президента США Дональда Трампа. Повернення Трампа до Білого дому змусило економістів і керівників центральних банків замислитися про наслідки для економічного зростання, що контрастує з обережним оптимізмом, який панував під час минулорічного форуму в Давосі, де учасники випромінювали знервованість через можливість повернення Трампа, але оцінювали, чи може глобальний інфляційний шок ослабнути.

“Я вважаю, ринок облігацій вказує на те, що інфляція може бути вищою, ніж ми думаємо. Джин може вийти з пляшки”, - сказав Фінк у п'ятницю, 24 січня.

Президент Сінгапуру Тарман Шанмугаратнам — досвідчений економіст і колишній міністр фінансів, який також брав участь у дискусії, нагадав про довгостроковий фон, який сприяє зростанню споживчих цін.

“Центральні банки та фіскальні органи припустилися помилок за останні 15 років, які привели нас до дещо вищого рівня інфляції в середньостроковій перспективі, ніж могло б бути в іншому випадку”, - зазначив він.

Акценти в Давосі дещо контрастували з тим, що робив сам МВФ лише тиждень тому, підвищивши прогноз глобального зростання на цей рік завдяки вищому, ніж очікувалося, попиту в США та уповільненню інфляції у світі.

Занепокоєння щодо споживчих цін не вщухали протягом тижня економічних дискусій на форумі в Давосі, пише Bloomberg. На початку форуму колишній голова швейцарського центрального банку Філіп Гільдебранд, нині віцеголова BlackRock, висловив занепокоєння, що інфляція може виявитися “впертою” і спрогнозував “незначне, якщо взагалі хоча б якесь” зниження ставок у США. Американський економіст Кен Рогофф сказав, що “шанси на підвищення такі ж високі, як і на зниження”.

Такий прогноз навряд чи сподобається Трампу. Виступаючи на форумі в четвер, 23 січня, по відеозв'язку, він пообіцяв найбільше зниження податків в історії США, повторив погрози щодо тарифів, закликав Саудівську Аравію та ОПЕК знизити ціни на нафту, додавши, що “буде вимагати негайного зниження процентних ставок”.

Повернення Трампа та економіка ЄС

Тим часом президент Європейського центрального банку Крістін Лагард, яка також виступала під час дискусії у п'ятницю, висловила “тверду впевненість” у тому, що інфляція знижується.

Це перегукується з оптимістичним настроєм кількох її колег із ЄЦБ. Така позиція може свідчити про те, що ЄЦБ поки “не здригнулися” перед погрозами Трампа. 

Також Лагард заявила, що Європа повинна навчитися краще “зберігати свої таланти”, додавши, що рішення нової адміністрації США “заморозити” Закон про зниження інфляції колишнього президента Джо Байдена може усунути один зі стимулів для інвестування в Штати. Цей закон слугував “важливою приманкою” для європейських компаній, які прагнули започаткувати виробничі проєкти в США. 

Лагард припустила, що після інавгурації Трампа деякі жителі США можуть переїхати до Європи. 

“Можливо, настав час імпортувати деякі таланти”, - додала Лагард.  

За її словами, ЄС зіштовхнувся з деякими загрозами, але це має стати сигналом для лідерів Союзу, щоб вжити заходів для зміцнення.

Також деякі європейські політики в Давосі стверджували, що обіцянки Трампа створити торговельні бар'єри відкривають для ЄС можливість зміцнити свої зв'язки з іншими країнами світу. На думку Лагард, після Другої світової війни європейці зрозуміли: “не можна діяти поодинці”, а “сідати за стіл переговорів і співпрацювати”. 

“Те, що відбувається, є викликом, але водночас і великою можливістю для перегляду та прийняття рішення про те, чи хоче Європа бути ключовим гравцем. Я вважаю, що у неї є таланти, кошти й амбіції”, - сказала Лагард.

Повільне зростання, старіння населення, рецесія у Німеччині — чи зможе ЄС адаптуватися до нових викликів? А головне, чи залишиться Європа надійним партнером для України на тлі власних внутрішніх економічних труднощів?

Свої відповіді на ці запитання в статті "Нові виклики для Старого світу" пропонує Олександр Петрик.

Джерело матеріала
loader
loader