Американці вважають, що федеральний уряд пронизаний корупцією, неефективністю та бюрократією, але геть не впевнені, щоІлон Маск– саме та людина, яка зможе це виправити.
Нове опитування The Associated Press-NORC Center for Public Affairs Research показує, що лише троє з десяти дорослих американців повністю або частково схвалюють створення президентом Трампом консультативного органу з питань ефективності уряду, який очолює Ілон Маск. Четверо з десяти цю ініціативу не схвалюють, тоді як решта дотримуються нейтралітету або не мають, що сказати.
Мета консультативного органу – Департаменту урядової ефективності (DOGE) – полягає у викритті шахрайства та марнотратства у федеральній бюрократії. Його керівництво вже запропонувало низку можливих шляхів скорочення витрат, включно з ліквідацією цілих відомств. Але хоча більшість погоджується з тим, що федеральний уряд стикається з великими проблемами, багато американців також негативно ставляться до Маска і ставлять під сумнів покладання президента-республіканця на мільярдерів для отримання порад щодо державної політики.
Опитування показує, що разом із тим, як плани набувають більш конкретних обрисів, американці дедалі більш неоднозначно ставляться до деяких змін, про які Трамп і його команда говорили упродовж останніх кількох місяців, зокрема, до ліквідації великої кількості федеральних робочих місць і перенесення федеральних установ за межі Вашингтона.
Значна частина респондентів не визначилася з відповіддю, що свідчить про те, що існує великий простір для зміни думки в обох напрямках.
Американців не надто турбує «глибинна держава»
У той час як Трамп вступає у свій другий термін з обіцянками скоротити регулювання та зменшити роль урядових бюрократів, більшість американців вважають, що федеральний уряд має серйозні проблеми. Близько двох третин дорослого населення США головними проблемами вважають корупцію та неефективність, а приблизно шість з десяти опитаних те саме говорять про бюрократію.
Республіканці вважають це основними проблемами частіше за демократів, однак більшість останніх все ж погоджуються, що корупція та неефективність є значними викликами для уряду.
Однак попри заяви Трампа про те, що федеральні службовці чинили опір його політиці під час його першого терміну, занепокоєння щодо службовців, які не бажають реалізовувати програму президента, не таке велике. Лише близько третини американців вважають, що це є значною проблемою в уряді.
Багато хто не любить Маска і не довіряє впливу мільярдерів загалом
Маск був помітною частиною церемонії інавгурації Трампа: йому було надане місце в Ротонді Капітолію на час заходу, а потім він виступив на мітингу невдовзі після складання Трампом присяги.
Близько третини американців позитивно ставляться до Маска – мільярдера і найбагатшої людини в світі – це трохи менше, ніж у грудні. Погляди американців на Маска і Трампа значною мірою збігаються: Близько восьми з десяти американців мають однакову думку про обох чоловіків: як позитивну, так і негативну. Близько половини американців негативно ставляться як до Маска, так і до Трампа.
Деякі американці, утім, насторожено ставляться до популярності Маска. Згідно з опитуванням, дорослі американці загалом вважають не вважають правильним, коли президент покладається на мільярдерів для отримання порад щодо державної політики. Шестеро з десяти опитаних вважають, що це «дуже» або «дещо» погано, тоді як лише один із десяти опитаних вважає, що це «дуже» або «дещо» добре. Решта ставляться до цього нейтрально.
Повернення федеральних службовців в офіси є більш популярним, ніж скорочення федеральних робочих місць
Одним із перших Трамп підписав указ про повернення федеральних службовців до роботи в офісах. Керівникам департаментів доручено якнайшвидше припинити практику дистанційної роботи, залишивши лише окремі винятки у разі потреби. Також президент наполягає на скороченні робочих місць у федеральних установах.
Значна частина американців не має думки щодо жодної з цих пропозицій. Але звільнення є менш популярні, ніж примус повернутися з дистанційки до офісів.
Згідно з опитуванням, приблизно четверо з десяти американців виступають проти ліквідації великої кількості федеральних робочих місць, тоді як приблизно троє з десяти – за. Водночас повернення держслужбовців на п’ятиденку підтримали четверо з десяти опитаних і лише двоє при цьому виступили проти.
Трамп заявив, що переміщення агентств за межі Вашингтона допоможе йому зруйнувати так звану глибинну державу. Однак це не надто зацікавило американців. Майже половина опитаних нейтрально поставилися до перенесення федеральних установ за межі Вашингтона, тоді як близько чверті висловилися «за» і стільки ж – «проти».
Опитування AP-NORC, в якому взяли участь 1 147 дорослих, проводилося 9-13 січня з використанням вибірки, взятої з імовірнісної панелі AmeriSpeak Panel NORC, яка репрезентативна для населення США. Похибка вибірки в цілому становить плюс-мінус 3,9 відсоткових пункти.