Найбільший айсберг у світі має зіткнутися з віддаленими островами: чим це небезпечно
Найбільший айсберг у світі має зіткнутися з віддаленими островами: чим це небезпечно

Найбільший айсберг у світі має зіткнутися з віддаленими островами: чим це небезпечно

Найбільший айсберг у світі має зіткнутися з віддаленими островами: чим це небезпечно

На островах живуть пінгвіни, тюлені та інші тварини.

Найбільший айсберг у світі рухається курсом на зіткнення із віддаленими островами в Атлантичному океані. Це загрожує життю місцевих тварин. Регіон відомий своїм біорізноманіттям, яке перевершує навіть біорізноманіття Галапагоських островів, повідомляє Science Alert.

На даний момент айсберг A23a знаходиться на відстані 280 кілометрів від Південної Джорджії та довколишніх островів. Якщо він сяде на мілину, він може поставити під загрозу життя мільйонів тюленів, пінгвінів та морських видів, які не зустрічаються більше ніде у світі.

Вже не вперше гігантський айсберг ставить під загрозу життя тварин у цьому регіоні. Так, у 2004 році частина айсберга, відома як A38-B, на кілька місяців застрягла біля берегів Південної Джорджії, заблокувавши пінгвінам та тюленям доступ до місць годівлі.

A23a відколовся від льодовика Фільхнера-Ронне у 1986 році. Перші кілька десятиліть своєї «свободи» він залишався на місці, поки 2020 року він не почав руху до Південного океану, вирвавшись «на волю» 2023-го. Але минулого року він опинився у пастці закрученої води. У грудні минулого року айсберг знову розпочав свою подорож.

Відомо, що айсберги можуть вплинути на рівні вуглецю і поживних речовин у воді в міру їх танення, що, у свою чергу, впливає на харчові ланцюги і водне життя. Те, що A23a понад 30 років залишався замкненим у морі Уеддела, значною мірою сповільнило його танення. Після того, як айсберг розпочав рух у 2023 році, вчені Британської антарктичної служби (BAS) змогли зібрати його зразки та вивчити вплив на екосистему.

Команда BAS прогнозує, що вітри та течії перенесуть A23a до Південного океану, слідуючи за Антарктичною циркумполярною течією, наближаючи його до району, відомого як «алея айсбергів».

Враховуючи масштаби A23a, важко передбачити, якими будуть наслідки його танення, коли він досягне тепліших вод, але попередні дослідження показали, що збільшення вмісту заліза в результаті танення льодовиків може збільшити рівень фітопланктону, наприклад, за рахунок уловлювання частини CO2 з атмосфери.

"Ми знаємо, що ці гігантські айсберги можуть забезпечувати поживними речовинами води, через які вони проходять, створюючи екосистеми, що процвітають, в інших менш продуктивних районах", - заявила біогеохімік BAS Лора Тейлор, яка вивчає зразки, зібрані в 2023 році.

Нагадаємо, восени почав свій рух ще один великий айсберг, A-83. Він відокремився від шельфового льодовика Бранта у травні 2024 року і тривалий час перебував у пастці щільного морського льоду.

Джерело матеріала
loader
loader